Co z zakazem handlu w niedziele? To już ostatni taki miesiąc

29

Jedynie w styczniu sklepy będą mogły jeszcze otwierać się w niedziele niehandlowe, dzięki statusom placówek pocztowych. Później przepisy się zmienią, co bez wątpienia nie jest dobrą informacją dla wielu sieci, ale i klientów.

Co z zakazem handlu w niedziele? To już ostatni taki miesiąc
Zakupy (Pixabay)

"Rzeczpospolita" podkreśla, że od lutego na innej zasadzie działać będzie ustawowy wyjątek, który pozwala placówkom pocztowym na pracę w niedzielę. Tak naprawdę przestanie on obowiązywać dla większości z nich.

Obejmie wyłącznie te punkty, w których usługi pocztowe stanowią przeważającą działalność. W związku z tym skończy się obchodzenie zakazu handlu przez sklepy, które sięgnęły po status placówek pocztowych tylko po to, by móc działać siedem dni w tygodniu.

Zakaz handlu. Będą szukać nowych rozwiązań?

Eksperci podkreślają, że w ostatnich miesiącach mieliśmy prawdziwy "boom na poczty".

W ostatnich miesiącach placówkami pocztowymi stały się sklepy z najróżniejszych sektorów. Nic dziwnego, w badaniach ok. 50 proc. Polaków chce robić zakupy także w niedzielę, przeciwnego zdania jest co trzeci - podkreśla w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Agnieszka Górnicka, prezes agencji badawczej Inquiry.

Nie ma wątpliwości, co teraz zrobią sieci handlowe. - Bez złudzeń, zwłaszcza sieci sklepów spożywczych będą szukały nowych możliwości, by również znowelizowaną ustawę o handlu w niedzielę jakoś obejść. Przekonamy się o tym niedługo - dodaje.

W niedziele nadal będzie można otwierać sklepy franczyzowe. Warunek jest jednak taki, że za kasą musi stanąć sam właściciel. Ewentualnie może on wspomóc się rodziną.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić