Czy jutro jest niedziela handlowa? Gdzie zrobić zakupy 14 stycznia?

12

Z pewnością część Polaków zastanawia się, czy 14 stycznia to niedziela handlowa, czy może jednak niehandlowa. Jak wygląda sytuacja i gdzie będzie można zrobić zakupy w dniu 14.01? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Czy jutro jest niedziela handlowa? Gdzie zrobić zakupy 14 stycznia?
Czy 14 stycznia to niedziela handlowa? (Getty Images, monticelllo)

W naszym kraju już od dłuższego czasu obowiązują regulacje ograniczające handel w niedziele i święta. W związku z tym zazwyczaj w drugi dzień weekendu nie można zrobić zakupów w większych sklepach.

Jak sytuacja będzie wyglądać 14 stycznia 2024 roku? Warto wyraźnie podkreślić, że jest to niedziela niehandlowa. W związku z tym zamknięte będą takie sklepy jak Biedronka, Lidl, Kaufland, Auchan, Carrefour oraz Pepco.

Oczywiście nieczynne będą też między innymi galerie handlowe. Zakupów nie zrobicie poza tym w dużych sklepach odzieżowych czy drogeriach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy pokochali włoską wioskę. "To mój pierwszy raz i jestem zachwycona"

Niedziela niehandlowa. Gdzie zrobić zakupy 14 stycznia?

Gdzie można zrobić zakupy wtedy, gdy obowiązuje zakaz handlu? W awaryjnych sytuacjach można skorzystać z kilku rozwiązań. Otwarte są oczywiście duże stacje paliw, ale i małe sklepiki osiedlowe. Zazwyczaj funkcjonują też Żabki.

Godziny otwarcia sklepów osiedlowych w niedzielę niehandlową mogą się różnić od tych, które obowiązują w pozostałe dni. Od poniedziałku do soboty Żabka jest czynna od 6:00 do 23:00, natomiast w niedziele niehandlowe niektóre punkty otwarte są krócej - od 11:00 do 20:00, a inne dłużej - od 10:00 do 22:00. Niewątpliwie warto mieć to na uwadze. Wybierając się do danego sklepu, lepiej upewnić się, czy na pewno jest on czynny.

Niedziele handlowe 2024. Oto kalendarz

Kiedy dokładnie wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Oto lista:

  • 28 stycznia,
  • 24 marca,
  • 28 kwietnia,
  • 30 czerwca,
  • 25 sierpnia,
  • 15 grudnia,
  • 22 grudnia.

Handel będzie też możliwy w Wigilię Bożego Narodzenia (24 grudnia), ale maksymalnie do godziny 14.00. Wigilia w przyszłym roku wypada bowiem we wtorek. Niedawna nowelizacja przepisów, która weszła w życie 5 grudnia br., przewiduje, że każda Wigilia Bożego Narodzenia przypadająca w niedzielę będzie dniem objętym zakazem handlu - czytamy na tvn24.pl.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić