o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Dlaczego czereśnie i truskawki są w tym roku tak drogie? Ekspert odpowiada

8
Podziel się

Sezonowe owoce pojawiły się na stoiskach na targach i ulicach całej Polski. Jednak w tym roku wielu z nas może narzekać na ich wysokie ceny - szczególnie truskawek i czereśni. Dlaczego musimy za nie w tym roku tyle płacić.

Truskawki i czereśnie są w tym roku wyjątkowo drogie.
Truskawki i czereśnie są w tym roku wyjątkowo drogie. (money.pl)
bECxzcyJ

Dzisiejszy rok jest sezonem wyjątkowo drogich czereśni oraz truskawek. W niektórych sklepach w kraju za te pierwsze trzeba zapłacić nawet 60 złotych za kilogram. Co prawda ceny spadają, jednak wciąż utrzymują się na bardzo wysokim poziomie.

Z kolei truskawki w zależności od miejsca w Polsce kosztują od 10 do 20 złotych za kilogram. To niemało w porównaniu z poprzednimi latami.

Jak opowiadał "Dziennikowi Wschodniemu" dr Paweł Kraciński z Zakładu Ekonomiki Gospodarstw Rolnych i Ogrodniczych Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowe-PiB w Warszawie, kilka lat temu podobna sytuacja miała miejsce z pietruszką. Powodem jest zmniejszona podaż - czyli brak towaru na rynku.

bECxzcyL

Jeśli jakiś owoców czy warzyw jest mniej, to cena rośnie, jeśli jest ich dużo to spada. Tak było na rynku pietruszki, której przez dwa poprzednie sezony było mniej. Cena w hurcie wynosiła 15 zł/kg, zaś w szczycie nawet 20 zł/kg. Tyle że już w tym roku oferty na sprzedaż pietruszki były na poziomie 40-60 groszy/kg - mówi Kraciński.

Ceny owoców

Ekspert dodaje, że w przypadku czereśni powodem obecnych wysokich cen jest to, że nasi handlarze mają obecnie dostęp do owoców głównie z najcieplejszych krajów, jak Hiszpania czy Grecja. Znaczna większość czereśni pochodzi z importu i niedługo powinny do nas trafić te zbierane m.in. na Węgrzech czy Rumuni. Wtedy ich ceny powinny spaść

bECxzcyR

Z kolei w przypadku truskawek wpływ miały dwa czynniki. Z jednej strony długo trwające przymrozki niszczyły owoce rosnące przy gruncie. Z drugiej - w tym roku zwyczajnie brak jest rąk do pracy przy zbiorach. I to pomimo, że dziennie można zarobić tam nawet 300 złotych, do czego dochodzi wyżywienie czy ubezpieczenie.

Oczywiście na wielu plantacjach warunki są gorsze, jednak problemem jest fakt, że Polacy niezbyt garną się do wymagającej pracy przy truskawkach. W dużym stopniu z powodu pandemii koronawirusa nasze rolnictwo i sadownictwo uskarża się więc na brak pracowników zza wschodniej granicy.

Normalnie zatrudniam 10-15 pracowników z Ukrainy. W tym sezonie są tylko dwie osoby i nie widać perspektyw na zmiany, a płacę już 2,50 zł za koszyczek. Musimy więc zrywać sami z rodziną – mówił serwisowi Marek Krasicki, właściciel 3-hektarowej plantacji truskawek w okolicach Puław.

bECxzcyS

Jak tłumaczy mężczyzna, ceny dyktuje rynek. W tym roku za kobiałkę truskawek liczy on sobie około 20 złotych, podczas, gdy w zeszłym roku było to 12-13 złotych. Prawdopodobnie jednak z czasem również i te owoce zaczną tanieć.

Zobacz także: Truskawki od Pana Bogumiła. Odwiedziliśmy wyjątkową plantację

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bECxzcyT

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bECxzczm
KOMENTARZE
(8)
Emeryt
rok temu
Dlaczego jabłka drogie przecież zeszłoroczne co susz w leżakowanie zaszkodziła.
Kama
rok temu
poprostu polecam zatem nie kupowac ani truskawek ani wisni. Rynek sam zweryfikuje - sprzedawcy obniza ceny bo nie bedzie popytu i przez jakis czas czas mozna bedzie kupic taniej
tomi
rok temu
10 do20 zł kilogram koszyczek = 2.5 klograma zbierający 2.5 złoty od koszyczka wszystko na temat .
bECxzczn
Franz
rok temu
w zeszłym roku na początku zbiorów też były po 2 dychy.w tej chwili na opolszczyżnie już można kupić po 10zł.jak będzie wysyp jeszcze stanieją. siejecie panikę,zresztą jak zwykle czym gorzej tym lepiej.
nooo
rok temu
Mam sąsiada co to posadził sobie na swojej działce "iglaki" a teraz z zazdrością patrzy za płot do mnie gdzie rosną piękne czereśnie aktualnie wczesna już daje owoce piękne owoce, wiśnie, i śliwy. Uprawiam ekologicznie bez chemii tylko przy pomocy pułapek feromonowych (trochę kosztują ale i tak mniej niż bym kupował i opryskiwał) likwiduję szkodniki. Mam i wcale się na te na straganach nie oglądam.
M. K
rok temu
2.50zł za kobiałkę do której wchodzi 2,5kg truskawek za 20zł 1ķg i jeszcze nie chcą zbierać ....
g g g
rok temu
Tyle że już w tym roku oferty na sprzedaż pietruszki były na poziomie 40-60 groszy/kg . Jak rok wcześniej za pietruchę płacili 10 zł to w tym roku każdy pietruchę posiał i mamy tego efekt !
sss
rok temu
i cyk pod marketem sprzedam po 5zł/kg
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić