Donald Trump ukrywał milionowe przelewy. Mocne zarzuty pod adresem byłego prezydenta

23

Firma byłego prezydenta Donalda Trumpa straciła ponad 70 milionów dolarów na jego hotelu w Waszyngtonie w ciągu czterech lat jego urzędowania jako prezydenta USA. Dane te podała specjalna komisja Kongresu, która bada jego interesy i która uznała, że doszło do ukrywania części przelewów.

Donald Trump ukrywał milionowe przelewy. Mocne zarzuty pod adresem byłego prezydenta
Donald Trump ukrywał milionowe przelewy? Mocne zarzuty pod adresem byłego prezydenta (Getty Images, 2021 Getty Images)

Komisja Kongresu ds. Nadzoru i Reform podała do publicznej wiadomości, że luksusowy hotel położony zaledwie kilka przecznic od Białego Domu ma tak poważne problemy, że firma Trumpa musiała wpompować w niego aż 27 mln dolarów z innych spółek i uzyskać preferencyjne traktowanie od głównego pożyczkodawcy, aby opóźnić spłatę pożyczki w wysokości 170 mln dolarów.

Komisja poinformowała, że Trump Organization ukrywała milionowe honoraria od obcych rządów, wpłacane należącemu do niej hotelowi w centrum Waszyngtonu. Hotel przyniósł 70 mln dol. strat w okresie kadencji Trumpa, mimo iż zagraniczne rządy wpłaciły za usługi hotelowe 3,7 mln dol., co stanowiło konflikt interesów, zważywszy że urzędujący prezydent był zarazem jego właścicielem - pisze Associated Press, powołując się na ekspertów.

Trump, ze względu na straty, jakie przynosił hotel musiał zwrócić się do Deutsche Banku o tymczasowe zawieszenie spłat kredytu. Komisja Kongresu zwróciła uwagę, że zawieszenie spłat było "nieujawnionym (przez bank) potraktowaniem preferencyjnym" klienta.

Zobacz także: Raty kredytów w górę. RPP podniosła stopy procentowe. Ekspert wylicza kwoty

Dokumenty z hotelu pokazują duże straty pomimo energicznych interesów z lobbystami, firmami i grupami republikańskimi, które wspierały biznesy Trumpa, gdy ten sprawował urząd.

Współprzewodniczący komitetu z ramienia Demokratów, Carolyn Maloney z Nowego Jorku, a także Gerald Connolly z Wirginii napisali, że odkryte dokumenty rzucają nowe, niepokojące światło na konflikt interesów, jaki miał miejsce za kadencji byłego prezydenta. Hotel jest bowiem wydzierżawiony przez rząd federalny Trumpowi.

Komisja podkreśliła również, że straty w hotelu przeczą "przesadnemu obrazowi sukcesu finansowego", który prezydent przedstawiał w swoich osobistych raportach dotyczących sprawozdań finansowych, które wysyłał do federalnej agencji etyki.

Raporty te wymagają jednak ujawnienia tylko przychodów, a nie zysków. - Proszę zapoznać się z różnicą pomiędzy przychodem brutto a zyskiem netto przed napisaniem do nas kolejnych długich listów – odpowiedział komisji syn prezydenta, Eric Trump, nazywając Maloneya "niekompetentnym".

Firma Trumpa od jesieni 2019 r. próbuje sprzedać hotel z 263 pokojami, ale podczas pandemii koronawirusa miała trudności ze znalezieniem nabywców za cenę wywoławczą, która przekraczała 0,5 mld dol.

Autor: KB
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić