Drożyzna opanowała cmentarze. Takie są ceny w Warszawie

"Super Express" odwiedził Cmentarz Bródnowski w Warszawie, by sprawdzić, czy drożyzna dotarła również do stoisk z kwiatami i zniczami. Ci, którzy wybierają się na groby bliskich, muszą bez wątpienia głębiej sięgnąć do kieszeni.

Drożyzna opanowała cmentarze. Takie są ceny w Warszawie
Cmentarz (Getty Images)

"Super Express" spostrzega, że już same znicze podrożały od 50 aż do 100 procent. Największy wzrost cen widać w przypadku glinianych produktów.

Placowe przy cmentarzu poszło w górę mniej więcej o 20 procent, a sprzedaż spadła o połowę. Ludzie przestają kupować znicze i wkłady przy cmentarzach, wybierają promocje w marketach lub jeżdżą na giełdę kwiatową - pisze "SE".

Zaznaczono, że inflacja ogarnęła też branżę kwiatową. Wiązanki podrożały średnio o 50 procent. Najtańsze można nabyć za 50 złotych, a najdroższe to już wydatek od 300 zł wzwyż. Pogrzebowe wiązanki kosztują nawet po 500 zł.

Drożyzna na polskich cmentarzach. Ceny są porażające

Wyższe ceny zniczy czy wiązanek to jeszcze nie największy problem. Okazuje się bowiem, że podrożały również nagrobki. Najtańszy, wykonany z polskiego granitu, kosztuje obecnie aż 8,5 tys. złotych. Za najdroższy pomnik trzeba natomiast zapłacić ponad 20 tys. zł.

Na Cmentarzu Bródnowskim spotyka się też dużo droższe grobowce, których wartość jest porażająca. Oscyluje w granicach od 150 do 800 tysięcy złotych.

O drożyznę na nekropoliach "SE" pytał odwiedzających Cmentarz Bródnowski. Jedna z kobiet dziwiła się, że róża kosztuje już 10 zł. Pewien pan stwierdził natomiast, że inflacja na cmentarzu to wina Angeli Merkel i Władimira Putina. Były również takie osoby, które najzwyczajniej na świecie oceniły, że... ceny nie poszły znacząco w górę.

Tymczasem fakty są takie, że obecnie nie da się urządzić pogrzebu za 4 tys. zł, ile wynosi zasiłek. Tyle trzeba zapłacić za samą trumnę. Są pogłoski, że wspomniany zasiłek może zostać podwyższony nawet do 10 tys. zł. Szczegółów w tej sprawie na razie jednak nie ma.

Zobacz także: Podwyżki dla posłów? "Mówimy stanowcze nie"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić