Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|
aktualizacja

To koniec 500 plus? Czas na oszczędzanie

70
Podziel się:

Program 500 plus to sztandarowy projekt ekipy rządzącej. Czy w czasach wysokiej inflacji i nadchodzącego kryzysu gospodarczego trzeba będzie z niego zrezygnować? Andrzej Rzońca, były członek Rady Polityki Pieniężnej i były główny ekonomista Platformy Obywatelskiej, nie ma wątpliwości w tej sprawie.

To koniec 500 plus? Czas na oszczędzanie
To koniec programu 500 plus? (Pixabay)

Obietnica wprowadzenia programu 500 plus pozwoliła Prawu i Sprawiedliwości wygrać wybory parlamentarne jesienią 2015 roku. Początkowo 500 zł można było otrzymać na jedno dziecko, po czym świadczenie rozszerzono na każdą pociechę do 18. roku życia.

Dodatkowe środki miały pozytywnie wpłynąć na liczbę dzieci rodzących się w Polsce. Już teraz wiadomo, po kilku latach funkcjonowania 500 plus, że tak się nie stało. Mimo to, ekipa rządząca regularnie powtarza, że nie zamierza rezygnować ze świadczenia. Dla wielu sympatyków PiS jest to bowiem kluczowy program socjalny.

To koniec 500 plus? Czas na oszczędzanie

Obecnie Polska ma jedną z wyższych inflacji w Europie. W czerwcu osiągnęła ona poziom 15,5 proc. i była najwyższa od 25 lat. Wielu ekspertów zapowiada, że w dobie m.in. wojny w Ukrainie czeka nas spowolnienie gospodarcze.

Andrzej Rzońca, były członek Rady Polityki Pieniężnej i były główny ekonomista Platformy Obywatelskiej, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" zwrócił uwagę na to, że wysoka inflacja to m.in. efekt późnej reakcji NBP i przegapienia właściwego momentu na podwyższanie stóp procentowych. W opinii Rzońcy NBP stracił przez to wiarygodność.

Wiarygodność jest ważna dla walki z inflacją. Jeżeli jest niska, bank musi działać znacznie silniej, to znaczy wyżej podnosić stopy procentowe. Inflacja w dużej części zależy od tego, co ludzie na jej temat sądzą - powiedział Rzońca w "Wyborczej".

Ekspert skrytykował też działanie obozu rządzącego w czasach pandemii koronawirusa, kiedy to "masowo wydawano pieniądze przez jednostki formalnie nieobjęte regułami". Dlatego ekonomista podkreślił, że rząd w obecnej sytuacji nie powinien wydawać więcej niż zarabia. To z kolei wiąże się z cięciami programów socjalnych.

Skoro więc oszczędności muszą objąć w zasadzie wszystkie kategorie wydatków, to i te największe, a są nimi transfery socjalne, i to nie tylko te, które pojawiły się w ostatnich latach. Wydatki na program "500+" to około 40 mld zł rocznie, na 13. i 14. emeryturę - 20 mld rocznie. Natomiast wszystkie wydatki socjalne, łącznie z emeryturami i rentami, to około 600 mld zł rocznie - wyjaśnił Rzońca.

Czy obóz rządzący zdecyduje się na drastyczne cięcie wydatków? Biorąc pod uwagę, że w roku 2023 czekają nas wybory parlamentarne, trudno to sobie wyobrazić. Jednak Rzońca ostrzega, że "idą ciężkie czasy" i "przyszłe rządy będą musiały wszędzie szukać oszczędności".

Zobacz także: Nowy sondaż dla WP. "Ludzie mówią: nie chcemy tej władzy"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(70)
3 wojna nieun...
2 miesiące temu
straszą, bez przerwy wszystkim straszą (od 2,3 lat)...a człowiek ma tym się żywić i bać/ codziennie- 'WOLNE" polskie media. Wolności nie ma już i nie będzie bo niektórym się to nie opłaca- a to jest teraz najważniejsze!!!
Ryś
2 miesiące temu
Równoważenie ubóstwa, realna pomoc, tego PO nawet nie chciało zaczynać robić. U nich nie ma, nie było i nie będzie było nadrzędnym hasłem. Teraz chcą rządzić, chcą do kasy, bo biednieją. A ten fachowiec finansowy miał już swoją szansę na poprawę tego o czym teraz tak świetnie mówi. Udał im się skok na "ofe", bo im brakowało. Niech się uczy i obserwuje, skończyły się jego dni na wozie teraz jest pod wozem. Kto zrobił więcej dla ludzi niż ten rząd, chociaż też ma swoje za kołnierzem ale przynajmniej widzi pozostałych obywateli - nie tylko swoich wyborców, bo dostają wszyscy.
masakra
2 miesiące temu
A kto pamieta początki zaczeło sie od statniny koni ech szkoda piora
Obywatel
2 miesiące temu
500+ powinno być wypłacane tym gdzie przynajmniej jeden z rodziców pracuje. Po co te złośliwości. Na pewno spadł poziom ubóstwa wśród rodzin z dziećmi. Nie wrzucajcie wszystkich do jednego worka nie wszystkie rodziny to patologia.
Renata
2 miesiące temu
Zdecydowanie za późno. Wprowadzenie + to poroniony pomysł.
myszsza
2 miesiące temu
Emerytura to nie świadczenie socjalne.
kik
2 miesiące temu
siejesz ferment.
...
2 miesiące temu
zabierzcie te wszystkie + i dodajcie to do wynagrodzeń ludzi pracujących, dla emerytów również bo zasłużyli pracując wiele lat
babcia klozet...
2 miesiące temu
Ten "ekonomistę" z PO to nawet na dziadka klozetowego się nie nadaje!
logik
2 miesiące temu
Czy ktoś czytał lub widział projekt programu rozwoju gospodarczego kraju lub program poprawy bytu całego narodu, opracowanego przez Platformę lub inną partię opozycyjną? Bez takiego programu partia nie ma co liczyć na wygrane wybory.Ale...ale..PiS ma takie coś, a że sprawdził się że dotrzymuje słowa, to na pewno wygra przyszłe wybory.
tedik
2 miesiące temu
W tym artykule jest trochę prawdy i kupa bzdur wymyślona przez ekonomistę z Platformy. Prawdą jest, że Platforma ,kiedy dorwie się do koryta i przejmie władzę, zlikwiduje wszystkie programy, zaczęte inwestycje oraz wszelkie dotacje dla ludzi, które dał PiS. Pretekstem będzie "dziura w budżecie" powstała oczywiście z winy poprzedniej władzy. Pan Rzońca -przedstawiciel PO - tak ubarwił kłamstwami swoje wypowiedzi że strach czytać. Platforma Obywatelska walczy o koryto dla siebie, licząc na bogatą część narodu, który mylnie uważa ze niczego nie straci. Niestety straci i ta część.
kiko
2 miesiące temu
Przez 500+ macie teraz hodowle szczurów , a nie dzieci !
Liu
2 miesiące temu
główny ekonomista Platformy Obywatelskiej i po tym zdaniu skonczylem czytac. Najlepiej nic nikomu nie dac tylko zabrac wszystko co mają. Takie myslenie PO
Error 404
2 miesiące temu
A Rzońca, dziękuję postoje.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić