Duże zmiany dla właścicieli mieszkań. Najemcy zapłacą jeszcze więcej

36

Już za chwilę zmienią się przepisy dotyczące wynajmu mieszkań. Od stycznia 2023 roku podatnicy wynajmujący lokale będą mogli skorzystać z wyłącznie jednej formy opodatkowania. Dla części najemców może to oznaczać kolejny wzrost cen. Niektórzy będą musieli podpisać nową umowę o wykorzystaniu mediów.

Duże zmiany dla właścicieli mieszkań. Najemcy zapłacą jeszcze więcej
Od 1 stycznia nowe przepisy dot. wynajmu mieszkań (Getty Images, sukanya sitthikongsak)

Od 1 stycznia 2023 zmienią się zasady opodatkowania przychodów z wynajmu. Dotyczy to m.in. mieszkań. Przede wszystkim, jeśli podatnik będzie dokonywać najmu w ramach tzw. wynajmu prywatnego, jedyną dostępną formą opodatkowania będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Od nowego roku zmiany w rozliczaniu najmu

Rozliczanie najmu prywatnego według skali, czyli na tzw. zasadach ogólnych, od nowego roku nie będzie już możliwe. Dla wielu osób ta forma podatku była wygodniejsza, gdyż pozwalała odliczyć od podatku koszty. Od nowego roku sprawy się pokomplikują.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Mieli małe mieszkanie, zamienili je na dom. 155 tys. zł za dwa pokoje, salon z kuchnią i łazienkę

Podatnik, który dotychczas rozliczał się na zasadach ogólnych i stosował odliczenia poniesionych kosztów, od stycznia będzie musiał szczególnie uważać. Wraz z przejściem na ryczałt, straci bowiem taką możliwość.

Kosztami, które można było odliczyć od podatku, mogły być m.in. wydatki na remont lokalu, jego ubezpieczenie, zawarcie umów najmu, odpisy amortyzacyjne czy odsetki od kredytu hipotecznego. Ryczałt nie uwzględnia również kwoty wolnej od podatku. W praktyce właściciele mieszkań zapłacą więc większy podatek.

Najem mieszkań. Może być drożej

W ciągu ostatniego roku w większych miastach koszty wynajmu mieszkań wzrosły nawet o 40 proc. Nowe przepisy, związane ze zmianą opodatkowania, mogą oznaczać kolejne podwyżki. - Ta różnica zostanie najczęściej przerzucona na najemcę - zaznaczył w rozmowie z TVN24 Maciej Górka, ekspert ds. nieruchomości. Według specjalistów, do czynszu może zostać doliczone dodatkowe 50 lub 100 zł.

Eksperci wskazują, że konieczne będą zmiany w umowie najmu lub stworzenie aneksu. Chodzi o dodanie zapisów, które wyraźnie odróżnią czynsz dla właściciela mieszkania od kosztów utrzymania mieszkania, czyli opłat za media, które powinny obciążać aktualnego najemcę.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić