o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MBL
|

Dyszka za WC? To nie żart. Czytelniczka pokazała zdjęcie. Co mówi prawo?

43
Podziel się

Toaleta tylko dla klientów. Nic nie zamówiłeś? Płać 10 zł. Z taką reakcją zetknęła się jedna z czytelniczek, która z małym dzieckiem chciała skorzystać z ubikacji w cukierni. - Zastanawiam się, czy by mnie z dzieckiem wyrzucili - żali się kobieta.

Dyszka za WC? To nie żart. Czytelniczka pokazała zdjęcie. Co mówi prawo?
(Wirtualna Polska)
bECTEDVN

Kto z nas tego nie przeżył? Jesteśmy w kurorcie, co krok kebab lub restauracja, a my musimy skorzystać z toalety. Miejskich szaletów jak na lekarstwo, więc co zrobić? Na ogół wchodzimy do pierwszego lepszego lokalu, w którym na ogół właściciele żądają drobnej opłaty jeśli nic nie zamawiamy, a chcemy wyłącznie skorzystać z ubikacji.

Z taką sytuacją zetknęła się czytelniczka Wirtualnej Polski, która spędzała wakacje z dzieckiem. Kobieta chciała skorzystać z toalety razem z dzieckiem. Weszła do cukierni i wtedy przeżyła szok. Okazało się, że za skorzystanie z ubikacji musi zapłacić, i to nie mało, bo aż 10 zł.

Sytuacja była dramatyczna, bo musiałam nakarmić swoje dziecko. I odbiłam się od tej kartki - napisała kobieta. - Kupiłam tam coś i tak, więc nie musiałam sprawdzać reakcji właściciela na moje ewentualne wkroczenie do WC. Ale zastanawiam się, czy by mnie z dzieckiem wyrzucili, czy nie - dodała.

bECTEDVP

Czy 10 zł za skorzystanie z toalety jest zgodne z prawem? Sprawdziliśmy

Pytanie, czy pobieranie takiej opłaty jest zgodne z prawem? Okazuje się, że tak. A to oznacza, że lokale gastronomiczne mogą obłożyć nią osoby z zewnątrz.

Najczęściej opłata dla osób niebędących klientami punktu ma ich zachęcić do skorzystania z oferty. Jest też pewnym gwarantem dla klienta, że z toalety korzystają wyłącznie osoby, które, tak jak on, spożywają posiłek w restauracji. Jednocześnie taka opłata stanowi pewną rekompensatę m.in. za zużyte: wodę, papier, czy środki czystości.

bECTEDVV

Jednak restaurator musi pamiętać, że klient ma prawo zażądać, by ten wydał mu paragon fiskalny za skorzystanie z toalety. Prawo nie zabrania nałożenia opłat za WC, jednak przewiduje podatek VAT za taką usługę.

Zobacz także: Obejrzyj: Co z bonem turystycznym 500+? Emilewicz komentuje
bECTEDVW

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECTEDWq
KOMENTARZE
(43)
moomin
4 miesiące temu
bylem, widziałem - to cukiernia w Jastrzębiej Górze, najtańsze ciastko to niecałe 2 zł wiec można dość tanio zostać klientem ale wy chcecie mieć szalet publiczny w każdym miejscu i potem jeszcze ponarzekać że syf w łazience
Tru78
rok temu
Brać paragon, a jak właściciel nie wydał zgłosić skarbówce.
Mina
rok temu
Ja stawiam miny na fali🛥
bECTEDWr
gość
rok temu
rozumiem że nie bezpłatna ok, 3 zł to ja rozumiem a nie 10, klimatyczne, za parking 10/h tu dyszkę tam dyszkę za rzeczy które dawniej miałeś za free, niedługo wprowadzą opłatę za pobyt na plaży i za miejsce do leżakowania i to też was nie zdziwi, milionerzy tu są czy jak...
hahaha
rok temu
Ciekawe czy ta Karyna która nagłośniła tę "aferę" czyta tu komentarze :D
Podatnik
rok temu
Roszczeniowa Pani Madka zdziwiła się, ze trzeba za coś płacić, a nie tylko brać :D
Meander
rok temu
W lokalach oczywiste, ale na plaży już nie, za toalety powinno płacić miasto, ma kasę z turystów, a koło wydm nie da się przejść, wali moczem. Dla rodziny 2+3 to już poważny koszt , dzień na plaży to ok 100 zł. Kombinują więc, plusiaki i mamy tak jak mamy
mjr
rok temu
Wolny rynek! Nie chcesz nie musisz . Jeżeli Twoje dziecko zachciałoby w tej cukierni ciastko też byś narzekała ,że trzeba zapłacić?!
znafca
rok temu
w górach to normalne że wc jest płatne i też 8-10 zł. nad morze czy w góry musisz płacić inaczej siedz w domu
zaq
rok temu
Cukiernia to nie szalet miejski
Leosia
rok temu
O kulturze kraju świadczy ilość publicznych szaletów. Może warto o tym pomyśleć, szanowni włodarze miast i miejscowości uzdrowiskowych i nie tylko!
WC piker
rok temu
Takie rzeczy załatwia się w krzakach
art-b
rok temu
Spłuczka ma pojemność 10 litrów wody. Niech skorzysta z toalety powiedzmy 500 ludzi z ulicy to daje 5 M3 zużycia dziennego. Metr sześcienny wody ze ściekami to 10 złotych czyli 50 złotych dziennie, 1500 w miesiącu, do tego papier,świtło,środki czystości,opłata sprzątaczki. Kto z was chciałby płacić za to z własnych pieniędzy gdybyście prowadzili taki biznes?
bECTEDWj
Artur
rok temu
Popieram właścicieli cukierni
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić