Ever Given. IKEA i Lenovo nie mogą odzyskać swoich towarów. Egipcjanie przetrzymują je w jeziorze

8

Egipcjanie zarekwirowali kontenerowiec Ever Given. Statek zablokował Kanał Sueski na ponad tydzień pod koniec marca. Władze domagają się ponad 900 mln dolarów odszkodowania. Na statku są towary m.in. Ikei i Lenovo.

Ever Given. IKEA i Lenovo nie mogą odzyskać swoich towarów. Egipcjanie przetrzymują je w jeziorze
Na Ever Given są towary Lenovo i Ikei (Photo by Mahmoud Khaled/Getty Images) (GETTY, Mahmoud Khaled)

Kontenerowiec Ever Given nie blokuje już Kanału Sueskiego. Okazało się jednak, że towary warte wiele milionów dolarów wciąż znajdują się na pokładzie statku - informuje CNN. Egipski rząd skonfiskował 18300 kontenerów. Wśród poszkodowanych firm są Lenovo i Ikea.

Egipcjanie skonfiskowali statek i towary po tym, jak władze Kanału Sueskiego złożyły wstępny wniosek o odszkodowanie w wysokości 916 milionów dolarów przeciwko japońskiemu armatorowi Shoei Kisen Kaisha. Ma to być rekompensata za szkody wywołane blokadą tranzytu towarów.

Kontenerowiec przetrzymywany jest w Wielkim Gorzkim Jeziorze (słonowodnym zbiorniku położonym pomiędzy północną i południową częścią Kanału Sueskiego). Firmy, których towary znajdują się na Ever Given, nie do końca mają wiedzę na temat tego, co dzieje się z ich produktami. Jest bardzo prawdopodobne, że zgodnie z tzw. prawem średniej ogólnej będą musiały zapłacić część odszkodowania. Średnia ogólna jest koncepcją prawa morskiego o bardzo długiej tradycji, zgodnie z którą strony dzielą się po równo stratami statku.

Zobacz także: Bez cierpliwości nawet nie zaczynaj remontu. Absurdalny czas oczekiwania na materiały

Kontenerowiec Ever Given osiadł na mieliźnie na 23 marca. Po niecałym tygodniu na jego pokład weszli śledczy w celu ustalenia przyczyny wypadku oraz oceny uszkodzeń. W wyniku całego zdarzenia zostało zablokowanych na prawie tydzień 422 statki.

Autor: KRWL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić