Ekstra kasa dla emerytów. Seniorze, tyle dostaniesz z ZUS

125

Wrzesień jest pozytywnym miesiącem dla seniorów. Wszystko za sprawą wypłaty 14. emerytur i oczywiście świadczeń podstawowych. Tymczasem na horyzoncie pojawiły się jeszcze większe środki. To dzięki waloryzacji rent i emerytur.

Ekstra kasa dla emerytów. Seniorze, tyle dostaniesz z ZUS
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, Eva Katalin Kondoros)

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) mówią o tym, że wzrost wynagrodzeń w Polsce wyniósł w sierpniu tego roku aż 11,9 proc. w porównaniu rok do roku poprzedniego.

Gdy zestawiamy te dane z odczytem inflacji, okazuje się, że przyszłoroczna waloryzacja emerytur wyniesie około 12,48 proc. Jest to niewątpliwie świetna wiadomość dla seniorów.

Jeśli obecnie emeryci otrzymują świadczenie w wysokości 3000 zł brutto, to taka emerytura wzrośnie o 374 zł. Oznacza to, że miesiąc po miesiącu, w skali roku, seniorzy mogą liczyć nawet na łączną kwotę rzędu 4500 zł! - wyliczył "Super Express".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Pasja jest kobietą". Lidia Popiel: Każdy ma prawo do swojego życia

A jak wygląda sytuacja tych, którzy dostają najniższe świadczenia? Ich emerytura powinna wzrosnąć w przyszłym roku do 1786 zł, co stanowi wzrost o 198 zł. W ciągu roku zatem senior dostanie dodatkowe 2376 zł.

Emerytura stażowa. Minister zabrała głos

Ostatnimi czasy sporo mówiło się na temat emerytur stażowych. Głos w tej sprawie podczas rozmowy z PAP zabrała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Można powiedzieć, że to jest ostatni z postulatów sierpniowych do wykonania. Podjęliśmy decyzję, że już nowy parlament będzie rozpatrywał ustawę o emeryturach stażowych. Jest to rozwiązanie bardzo oczekiwane i bardzo potrzebne. Przede wszystkim dla tych osób, które pracują w trudnych warunkach, ale nie w warunkach szkodliwych, natomiast bardzo wyczerpujących i ich stan zdrowia nie pozwala na to, aby dopracować do wieku emerytalnego, a więc będą mogli podjąć decyzję o emeryturze stażowej - mówiła.

Po ilu latach okresów składkowych ma przysługiwać emerytura stażowa? W przypadku kobiet jest to 38 lat, a jeżeli chodzi o mężczyzn, to próg wyznaczono na 43 lata.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić