Nauczyciele się jednoczą. "Zadbamy o przekaz wartości cywilizacji chrześcijańskiej uczniom w polskiej szkole"

1129

Małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak, zapowiedziała na platformie X (dawny Twitter) utworzenie specjalnej organizacji. Mają ją tworzyć nauczyciele katoliccy z przedszkoli, szkół i uczelni. "Chcemy dać siłę Nauczycielom, którzy wierzą w Boga, chronią i szanują każde życie" - czytamy we wpisie kurator.

Nauczyciele się jednoczą. "Zadbamy o przekaz wartości cywilizacji chrześcijańskiej uczniom w polskiej szkole"
Kurator Barbara Nowak nie zamierza oddzielać szkoły od Kościoła (Wikimedia Commons)

Komentujący wpis prokurator internauci zaznaczali, że w świeckim państwie szkoła powinna być świecka.

Nie zabrakło jednak osób, które wspierają powstanie takiej organizacji.

Popieram całym sercem i umysłem powstanie Stowarzyszenia Nauczycieli Katolickich! Niech prawda o wielu z Was wybrzmi donośnie w czasach, kiedy prześladowanie katolików stało się modą - napisała Joanna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Gwóźdź do trumny. Nie ma szansy". Duchowny o fali apostazji wśród młodych

Nie wiadomo, co dokładnie w ramach organizacji mają robić katoliccy nauczyciele. Wiadomo jednak, że żadna ze szkół nie może uczniowi nakazać uczęszczania na religię. Co więcej - w tej chwili z tych lekcji nie trzeba się zwalniać. Powinno się natomiast na nie zapisywać, jeśli ma się zamiar uczestniczyć. Szkoły nie mają obowiązku organizowania religii na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej, ale z powodów organizacyjnych często biorą to pod uwagę.

Minister Czarnek nosił się z zamiarem wprowadzenia obowiązkowego uczestnictwa w zajęciach religii bądź etyki. Jednak ten pomysł z pewnością nie zostanie zrealizowany przed wyborami.

Rozpoczęcie roku z modlitwą na ustach

O tym, jak ciężko jest rozdzielić polskie szkoły od Kościoła, świadczą przykłady z Podkarpacia. Od Mszy Świętej rozpoczęcie roku szkolnego zaczął Zespół Szkół w Błażowej.

Zdecydowana większość, prawdę powiedziawszy: niemal wszyscy nasi uczniowie, rodzice i nauczyciele, wyznaje religię chrześcijańską obrządku rzymskokatolickiego - napisała dyrektor Maria Kruczek w przesłanym do naszej redakcji mailu.

- Z doświadczenia oraz rozmów z rodzicami i uczniami wiemy doskonale, że oczekują oni takiej organizacji obchodów początku roku szkolnego, która umożliwi im uczestniczenie w liturgii eucharystycznej - dodaje Kruczek.

Na inaugurację roku w kościele parafialnym zaprosiła także Szkoła Podstawowa nr 1 w Dynowie. Przesłane przez nas pytania dotyczące inauguracji dla dzieci, które nie chcą uczestniczyć we mszy w kościele rzymskokatolickim, pozostały bez odpowiedzi.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić