aktualizacja 

Emeryci będą wniebowzięci! Przelewy wyższe o 220 zł

113

Niebawem do seniorów trafią trzynaste emerytury. Niewykluczone, że część z nich mocno się zdziwi. Wszystko za sprawą wysokości świadczeń.

Emeryci będą wniebowzięci! Przelewy wyższe o 220 zł
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, CharlesSturge.com)

Trzynaste emerytury będą wypłacane "z urzędu". To oznacza, że seniorzy nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków o to świadczenie. Otrzymają je wraz z emeryturą, rentą czy rentą rodzinną.

Pieniądze dostaną wszyscy ci, którzy mieli prawo do uzyskiwania tych świadczeń na dzień 31 marca 2022 roku. Pierwsze środki powinny trafić do seniorów już w najbliższy piątek.

Ile wyniesie trzynastka?

Wszyscy seniorzy dostaną takie same środki. "Trzynastka" wyniesie tyle samo, co minimalna emerytura. Od 1 marca jest to 1338,44 zł brutto.

Na rękę będzie to 1217,98 zł. "Fakt" zauważa, że od trzynastki będzie trzeba płacić składkę zdrowotną, która wyniesie 120,46 zł, ale w tym roku zostanie ona zwolniona z PIT. Wyliczono, że dzięki temu seniorzy dostaną około 220 zł więcej.

Zaniechanie jest jednorazowe oraz ostateczne, to znaczy podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym - tłumaczy prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, cytowana przez tabloid.
Zobacz także: Rosja użyje żywności jako broni? Ekspert komentuje możliwy kryzys
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić