aktualizacja 

Emeryci wściekli. Chodzi o wypłaty "trzynastek"

112

Już za trzy tygodnie rozpocznie się wypłata trzynastek dla emerytów i rencistów. Kwota brutto to 1800 zł, jednak wypłata na rękę będzie znacznie niższa. Ile otrzymają seniorzy?

Emeryci wściekli. Chodzi o wypłaty "trzynastek"
Emeryci apelują o zmiany ws. trzynastek (Getty Images)

Pod koniec marca rozpocznie się wypłata trzynastych świadczeń. Około milion seniorów świadczeniami cieszyć się będzie już przed Wielkanocą - chodzi o te osoby, którym ZUS i KRUS wypłaca świadczenia 1. dnia miesiąca (tym razem 1 kwietnia to Lany Poniedziałek, więc przelewy zostaną zrealizowane wcześniej).

Trzynastka wyniesie 1 780,96 zł brutto. Przelew będzie taki sam dla wszystkich uprawnionych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Od 12 lat umiem jedynie ruszać głową i mrugać. Ale ciągle mogę być potrzebny"

Od wspomnianej kwoty potrącona zostanie składka zdrowotna (9 proc.) i zaliczka na PIT. Jeżeli w 2024 roku emerytura razem z trzynastką oraz czternastką nie przekroczy 30 tys. zł, to państwo odda podatek.

Tyle, że dopiero w 2025 r. Jeśli chodzi o składkę zdrowotną, seniorzy zapłacą ją podwójnie – od emerytury i od trzynastki. Dlatego jak mówią, nowy rząd powinien trzynastki zwolnić z tych dodatkowych obciążeń - podkreśla "Fakt".

Trzynasta emerytura. Seniorzy oczekują zmian

Tabloid przytacza wypowiedzi seniorów, którzy oczekują zwolnienia emerytur z podatku.

Uważam, że trzynastki nie powinny być opodatkowane, zresztą podobnie jak emerytury. I tak dostajemy marne grosze - powiedziała pani Małgorzata z Poznania.
Emerytura powinna być bez podatku. Już tyle się napłaciliśmy w życiu, że bezwzględnie te dodatki szczególnie nie powinny być opodatkowane. Trzynastkę przeznaczę na codzienne wydatki, bo na nic więcej nie wystarczy - dodał pan Tomasz z tej samej miejscowości.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić