Facebook i Instagram reagują na masakrę w Buczy. Meta wydała oświadczenie

Platformy społecznościowe Facebook i Instagram miały blokować hashtagi dotyczące masakry ludności cywilnej w Buczy. Do sprawy odniósł się rzecznik firmy Meta. Andy Stone poinformował, że zadziałały algorytmy wyłapujące zdjęcia przemocy. Stone zapowiedział odblokowanie tych hashtagów.

Facebook i Instagram reagują na masakrę w Buczy. Meta wydała oświadczenie
Masakra w Buczy (East News, Lafargue Raphael/ABACA)

Zbrodnia w Buczy wstrząsnęła opinią publiczna na całym świecie. Zdjęcia cywilów, którzy zostali zabici przez rosyjską armię, były udostępniane przez użytkowników na wszystkich możliwych portalach społecznościowych. Jednak, jak informuje Reuters, zdjęcia oznaczone hashtagami #bucha i #buchamassacre były blokowane przez Facebooka. Za ograniczanie zasięgów tych postów odpowiedzialny jest algorytm, który miał automatycznie blokować treści związane z przemocą. Ograniczenia zostały usunięte przez właściciela Facebooka i Instagrama.

Stało się to automatycznie z powodu treści graficznych, które ludzie publikowali za pomocą tych hashtagów. Kiedy wczoraj poinformowano nas o problemie, szybko przystąpiliśmy do odblokowania hashtagów – napisał na Twitterze rzecznik spółki Meta Andy Stone.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zasięgi zdjęć z Buczy były też ograniczane przez algorytmy Instagrama, który też należy do spółki Meta. Facebook i Instagram zezwalają na publikowanie graficznych i brutalnych treści, jeśli są one udostępniane w celu podniesienia świadomości na temat możliwych naruszeń praw człowieka, ale usuwają je, jeśli są wyjątkowo dosadne lub przedstawiają cierpienie – wyjaśnia Reuters.

Zobacz także: Błędy Glapińskiego. "Decyzje RPP nie biorą się z powietrza"

Meta została uznana przez Federację Rosyjską za organizację ekstremistyczną. Facebook i Instagram są zablokowane na terenie Rosji. Rosjanie, którzy chcą korzystać z zachodnich portali społecznościowych, muszą zainstalować VPN do obejścia regionalnych rosyjskich blokad dostępu. Co ciekawe, choć Meta jest organizacją ekstremistyczną, to jak informuje portal oko.press, korzystanie z mediów społecznościowych (choć oficjalnie zablokowanych) należących do Marka Zuckerberga nie jest w Rosji nielegalne.

Autor: KRWL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić