aktualizacja 

"Rosyjscy żołnierze to zwierzęta". Relacje Ukraińców z Buczy i Irpienia

Masowa zbrodnia na ludności cywilnej, jakiej dopuścili się rosyjscy żołnierze w Buczy wstrząsnęła całym światem. Ukraińcy, którym udało się uciec z oblężonych przez Rosjan miast, opowiedzieli dziennikarzowi "Daily Mail", jak zachowują się rosyjscy żołnierze. "Pijani Rosjanie kopali do drzwi piwnic, wyciągali kobiety i gwałcili je" - wyznała jedna z rozmówczyń.

"Rosyjscy żołnierze to zwierzęta". Relacje Ukraińców z Buczy i Irpienia
Tanya Nedashkivska, 57-latka, która w Buczy straciła męża. (East News, AP)

Co najmniej 410 osób zginęło w Buczy pod Kijowem. Ciała ofiar rosyjskiego bestialstwa pozostawiono na poboczach dróg i w piwnicach, gdzie schronili się przed ostrzałem. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że "negocjacje pokojowe z Rosją będą trudniejsze, odkąd poznaliśmy skalę rosyjskich zbrodni na ludności cywilnej".

Te czyny powinny być zakwalifikowane jako ludobójstwo, powiedział Zełenski, cyt. przez agencję Reutera.

Wydarzenia zza naszej wschodniej granicy codziennie na żywo relacjonuje również Wirtualna Polska.

Tanya Nedashkivska z Buczy znalazła zamordowanego męża w piwnicy. Mężczyzna został kilka dni wcześniej aresztowany przez rosyjskich żołnierzy. Rozpoznała go po butach i spodniach. "Wyglądał na okaleczonego, jego ciało było zimne. Został postrzelony w głowę, okaleczony, był torturowany" - wyznała zrozpaczona kobieta.

Pochodząca z Irpienia 63-letnia Anna Szewczenko w rozmowie z "Daily Mail" nazywa rosyjskich żołnierzy "zwierzętami". Kobieta opowiedziała, że ​​widziała, jak kilku żołnierzy zgwałciło matkę i jej 15-letnią córkę.

Nie uwierzylibyście, przez co tam przeszliśmy. Rosjanie są zwierzętami. Strzelali do ludzi próbujących uciec i zostawiali ich na ulicy - wyznała.

- Pijani Rosjanie kopali drzwi do piwnic, wyciągali kobiety i gwałcili je. Jedna dziewczynka w wieku zaledwie 15 lat została zgwałcona wraz z matką przez kilku żołnierzy - ujawnia 63-letnia Ukrainka.

71-letni Mykoła Kovalenko uciekł z Buczy, gdzie był więziony przez Rosjan. "Myślałem, że już nigdy nie zobaczę mojej rodziny. Strzelali do ludzi próbujących uciec. Widziałem na ulicy ciała przejechane przez czołgi" - mówi starszy mężczyzna.

Putin musi zapłacić za to, co zrobili jego żołnierze. Widziałem starszą kobietę w pobliskim domu, która została zastrzelona. Jaką krzywdę mogła im wyrządzić? Zgwałcili też wiele kobiet. To było piekło - mówi mężczyzna.

Dziennikarz "Daily Mail" rozmawiał też z 21-letnim Davidem Zhvania z Gruzji, który zgłosił się na ochotnika do walki o Ukrainę. "Tam jest piekło. Masz szansę wystrzelić kilka pocisków, a potem rozpętuje się piekło i musisz kryć się przed całym rosyjskim ogniem" - mówi młody żołnierz.

Tam jest strasznie. Widziałem martwe kobiety i dzieci na ulicy. Nawet niemowlęta. Putin ma za co odpowiedzieć - dodaje.
Zobacz także: Kontrowersyjna okładka "Newsweeka" z Dudą i Bidenem. Komentarz z rządu
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić