Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Gigantyczna afera. Polskie kurczaki karmione tłuszczami do smarów

47
Podziel się:

Afera drobiowa. CBŚP wpadło na trop firmy, która oszukiwała największe koncerny drobiowe w Polsce - podaje Wirtualna Polska. Firma produkowała pasze dla kurczaków z produktów, które były skażone olejami przemysłowymi, wykorzystywanymi do produkcji smarów i paliw. W sprawie zatrzymano już małżeństwo przedsiębiorców z Poznania.

Gigantyczna afera. Polskie kurczaki karmione tłuszczami do smarów
Drób był karmiony tłuszczami do produkcji smarów (Pixabay)

O oszustwie na ogólnokrajową skalę poinformowali dziennikarze Wirtualnej Polski. Centralne Biuro Śledcze Policji odwiedziło co najmniej 66 zakładów należących do kilku największych koncernów produkujących m.in. pasze dla zwierząt. W każdym z nich sprawdzano jakość produkowanych produktów. W tym celu policjanci zabezpieczali próbki pasz oraz dokumentację związaną z produktami zakupionymi od spółki z Poznania. Przedsiębiorstwo znalazło się na celowniku prokuratury.

Spółka z Poznania wzbudziła podejrzenia. Przedsiębiorstwo na stronie internetowej reklamowało się jako wiodący producent i dystrybutor olejów i tłuszczów paszowych. 90 proc. udziałów w spółce posiada niemiecki koncern znany pod tą samą nazwą. Ze sprawozdania z 2020 roku wynika, że koncern zanotował przychód ze sprzedaży tłuszczów w wysokości ponad 90 mln złotych.

Sęk w tym, że według śledczych większość tej kwoty pochodzi ze sprzedaży sfałszowanych produktów, które w żadnym wypadku nie powinny się znaleźć w paszy spożywanej przez zwierzęta trafiające później na nasze stoły - podaje Wirtualna Polska.

Jakość pożywienia drobiu, który trafia później na stoły konsumentów jest bardzo istotna. W przemysłowych hodowlach dodawane tłuszcze zapewniają większy dzienny przyrost masy, a u niosek zwiększają liczbę znoszonych jaj. Do tego poprawiają przyswajanie składników pokarmowych z paszy. W wyniku śledztwa CBŚP okazało się, że spółka z Poznania używała w produkcji technicznych kwasów tłuszczowych m.in. z Rosji, Ukrainy Malezji i Rumunii. Produkty nie nadawały się do zastosowania w przemyśle spożywczym, nie spełniały norm i były zanieczyszczone. Powinno stosować się je tylko do produkcji smarów i biopaliw.

Aresztowano kilka osób

Kwasy tłuszczowe mogły zawierać duże ilości pestycydów, zwiększających ryzyko chorób. Na terenie podpoznańskiego zakładu należącego do spółki dochodziło do mieszania skażonych technicznych tłuszczów z tymi spożywczymi. Dzięki sfałszowanym badaniom i certyfikatom sprzedawano bezwartościowy produkt w niższej cenie.

Ponadto informacji Wirtualnej Polski wynika, że tłuszcze, które trafiały do poznańskiej firmy miały wyraźne oznaczenie, że nie nadają się do wykorzystania w produkcji spożywczej

Według CBŚP proceder mógł trwać nawet od 2017 r. W sprawie zatrzymano prezesa firmy wraz z małżonką, księgowego oraz prokurenta i laborantkę.

Zobacz także: Spotkanie u prezydentów. To będzie dziś główny temat
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(47)
duck
2 miesiące temu
Promocja na ryby(z Odry) skończona,pora na kurczaki.Polska w ruinie.
jan
2 miesiące temu
Wiekszosc polskiej zywnosci z duzych farm czy gospodarstw nie jest zdrowa. Najlepszy jest wlasny ogrodek albo miec kogos na wiosce co stosuje naturalne metody.
jan
2 miesiące temu
"Jakość pożywienia drobiu ...jest bardzo istotna".To dlaczego jajka nie maja oznaczenia odnosnie tego co kury jadly? Jest tylko chow klatkowy albo wolny wybieg.
Podajcie
2 miesiące temu
W jakie rejony polski sprzedawali i nazwy sklepów !!!!!?
olo
2 miesiące temu
Pobierają próbki do badań i nic o co te badania są warte,że nie wyłapią niepożądanych składników albo mają nie wykrywać.
olo
2 miesiące temu
Gdzie sa służby, weterynaryjne sanitarne handlowe mamy tych inspekcji od groma ich rolą jest dbanie aby taką żywność nie docierała do spożycia.Strach cokolwiek jeść bo rózne świństwa dodają do żywności .Takiego producenta powinni na siłę karmić tym świństwem.
Leoś
2 miesiące temu
Nie doczytałem listy kto to skupywał i do jakich sklepów dostarczano "mięso" mam się domyślać Zmowa milczenia
Ela
2 miesiące temu
Od jakieś 4 lat nie kupuję w sklepach drobiu ani wyrobów z drobiu, bo smak mięsa drobiu przypomina nie wiadomo co. Często kupuję na targu kury i jaja od gospodyni.
Krzychu
2 miesiące temu
Nic, tylko do więzienia i karmić ich tymi olejami przez 5 lat.
Odra
2 miesiące temu
Chociaż od katastrofy upłynął miesiąc z nawiązką, nadal nie wyjaśniono, kto, kiedy i gdzie wpuścił do Odry wielkie ilości chemikaliów i doprowadził tym samym do nienaturalnego podniesienia poziomu zasolenia rzeki, co doprowadziło do rozmnożenia się trujących alg. "Zdaje się, że główni sprawcy nigdy nie zostaną znalezieni. Nie dlatego, że nie można ich wykryć w ramach śledztwa, lecz dlatego, że Polska najwidoczniej tego nie chce" - pisze Luedemann.
TVP Info
2 miesiące temu
Wina Tuska i Putina.
rol_nick
2 miesiące temu
CAŁY POLSKI DRÓB JEST NAFASZEROWANY ANTYBIOTYKAMI.
niezdziwiony
2 miesiące temu
Hamerykanie przecież przejęli największą polską firmę drobiarską, to produkcję pasz też by się przydało przejąć.
Ciekawy
2 miesiące temu
9110 Widzieliście już burdel 𝙋𝙐𝙆𝘼𝘾𝙕𝙐 ja już się uzależniłem.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić