aktualizacja 

Uciekli z Rosji do polskich wsi. Takie mają zdanie o Władimirze Putinie

Nie wszyscy Rosjanie popierają działania Władimira Putina i agresję na sąsiedni kraj. Wielu obywateli Federacji zdecydowało się nawet na wyjazd z ojczyzny – na dom wybrali m.in. Polskę. Jakie zdanie o ostatnich wydarzeniach mają nowi mieszkańcy naszych wsi?

Uciekli z Rosji do polskich wsi. Takie mają zdanie o Władimirze Putinie
Wielu Rosjan nie popiera reżimu Władimira Putina. Cześć uciekła do Polski (Getty Images, 2022 Contributor#8523328)

Portal Fakt dotarł do Rosjan, którzy postanowili zamieszkać w Polsce. Wybór naszych sąsiadów padł między innymi na miejscowości w północno-wschodniej części kraju, w tym wsiach Gabowe Grądy (woj. podlaskie) i Wojnowo (woj. warmińsko-mazurskie).

Rosjanie w Polsce. To uważają o Władimirze Putinie

Z rozmów przeprowadzonych z mieszkającymi w Polsce Rosjanami wynika, że wcale nie popierają oni agresji na Ukrainę. Wręcz przeciwnie, wstydzą się za prezydenta ojczyzny. Strach przed represjami okazał się tak wielki, że prosili o zachowanie ich imion nazwisk w tajemnicy. Niektórzy woleli wcale się nie przedstawiać.

My nie chcemy tej wojny, wstydzimy się za Putina. (...) Proszę pana, nikt z nas nie chce wojny, nie chce mordowania niewinnych ludzi. My mieszkamy w Polsce od lat i jest nam źle, jak widzimy to, do czego nasi żołnierze doprowadzają na Ukrainie – mówili rozmówcy portalu Fakt.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Wściekłość generałów Putina. "Oni chcą przeżyć"

We wsi Wojnowo w województwie warmińsko-mazurskim Rosjanie stanowią aż połowę mieszkańców. Oni również nie kryją negatywnych uczuć wobec Władimira Putina, którego porównują nawet do Hitlera czy Stalina. Zdają sobie sprawę ze zbrodni wojennych, jakie mają miejsce w Ukrainie i ta świadomość przysparza im cierpień.

Wie pan, to co się dzieje na tej wojnie, to jest masakra. Jest mi wstyd jako starowiercy za to, co tam się dzieje. Był Stalin, był Hitler i teraz jest Putin... co kilkadziesiąt lat jakiś szaleniec musi jakąś nową wojnę wywołać. To gwałcenie kobiet i mordowanie dzieci to się nie mieści w głowie. Nie wiem, jak ktoś w Rosji może popierać to bestialstwo. Ta wojna jest przerażająca! – mówiła Wiera Adamczyk z domu Afimow, mieszkanka Wojnowa (Fakt).
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić