aktualizacja 

Górale załamują ręce. Ludzie omijają Zakopane

225

Na kilka dni przed świętami Wielkiej Nocy w Zakopanem panują pustki. Na Krupówkach próżno szukać turystów, a rezerwacji w hotelach i apartamentach nie ma zbyt wiele. Wiele może jednak zmienić prognoza pogody, wskazująca na przepiękną, ciepłą aurę.

Górale załamują ręce. Ludzie omijają Zakopane
Na Krupówkach na razie pustki. Sytuację ma zmienić świetna pogoda (Adobe Stock, Albin Marciniak)

Na razie w Zakopanem niewiele wskazuje na to, by już za niespełna tydzień miał nastąpić wielkanocny najazd turystów. Na Krupówkach spacerują jedynie nieliczni turyści, a restauratorzy i sklepikarze starają się na wszelkie sposoby zachęcić przyjezdnych do odwiedzin.

Pustki charakteryzowały także miniony weekend w stolicy polskich Tatr. Nie da się ukryć, że spory wpływ na mizerną frekwencję miała pogoda, która była wyjątkowo wietrzna i chłodna, patrząc na perspektywę ostatnich tygodni. Górale obawiają się, że nadchodząca Wielkanoc może być słaba, jeśli chodzi o ruch turystyczny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mała miejscowość urlopowym hitem. Gdzie Polacy spędzili wakacje?

Mnóstwo lokali czeka w Zakopanem na turystów

Jak wynika z analizy "Tygodnika Podhalańskiego", pod Giewontem można jeszcze znaleźć mnóstwo miejsc noclegowych. W bazie popularnego serwisu rezerwacyjnego Booking.com pokoje na świąteczny weekend oferuje blisko 1500 obiektów. Ceny za dwuosobowe lokum rozpoczynają się natomiast od stosunkowo niskiego pułapu ok. 300 złotych.

Górale są świadomi, że zainteresowanie Zakopanem w okresie wielkanocnym jest coraz mniejsze. To przede wszystkim kwestia większej chęci do zagranicznych podróży:

Od kilku lat mówimy, że jest zbyt duża podaż miejsc noclegowych w Zakopanem. W wyniku dużej podaży ceny są bardzo atrakcyjne dla kupujących, ale nie są wystarczające, aby utrzymać na wysokim poziomie usługi hotelarskie. Jak się policzy prowizję dla pośredników, doda koszty własne, to niewiele zostanie. Ludzie powoli zaczynają jeździć gdzie indziej. Szczególnie dotyczy to młodych, którzy mają otwarty cały świat i mogą wybierać - twierdzi Dariusz Galica, pracownik branży turystycznej w rozmowie z Tygodnikiem Podhalańskim.

Zakopiańska branża turystyczna liczy jednak na to, że wszystko zmieni się w najbliższych dniach. Ich zdaniem, wiele osób czeka z rezerwacją na ostatnią chwilę, ale do wielkanocnego wyjazdu mogą zachęcić ich znakomite prognozy pogody. Pod Giewontem szykuje się bowiem ciepła i słoneczna aura.

Jeżeli chodzi o najbliższe święta, to tam gdzie są przygotowane pakiety w hotelach to sprzedały się one nieźle, w innych obiektach jest pusto. Widać, że sprzedało się na razie ok. 30 % miejsc. Dobre prognozy pogody mogą sprawić, że część turystów wybierze się do Zakopanego w ostatniej chwili i zajmie kolejne 30% - twierdzi Galica.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić