Idziesz na wesele? Sprawdź, ile włożyć do koperty

96

Przed pójściem na wesele wiele osób zastanawia się, ile pieniędzy należałoby wsadzić do koperty. Trudno tutaj o uniwersalną odpowiedź. Są jednak widełki, które pomagają podejmować odpowiednią decyzję.

Idziesz na wesele? Sprawdź, ile włożyć do koperty
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

Chyba nikomu nie trzeba przybliżać wątku inflacji i wszechobecnej drożyzny. Te zjawiska opanowały również wesela, na co uwagę zwracają "Nowości".

Jeszcze w ubiegłym roku za klasyczne wesele na ok. 100 osób trzeba było zapłacić w przedziale 50-55 tys. zł. W bieżącym roku kwota ta wzrosła do 60-65 tys. - zaznaczono.

Nowożeńcy muszą liczyć się z wieloma wydatkami. Podrożało praktycznie wszystko. Więcej płaci się obecnie m.in. za fotografa, kamerzystę, oprawę muzyczną czy usługi fryzjerskie i kosmetyczne.

To sprawia, że w teorii wypada dać więcej w kopertę. Ile pieniędzy należy przeznaczyć na prezent? Pod uwagę warto tutaj wziąć to, jak blisko jesteśmy z nowożeńcami oraz czy mamy zapewnione dodatkowe udogodnienia, jak nocleg czy transport.

Ile dać na wesele? Oto widełki

Tak naprawdę każdy daje parze młodej tyle, na ile go stać. Należy tutaj postępować zgodnie z własnym sumieniem i możliwościami. Jeżeli jednak ktoś potrzebuje pomocy, to poniżej prezentujemy widełki, które pochodzą z "Nowości".

  • Rodzice: 1000-3000 zł
  • Chrzestni: 1000-3000 zł
  • Rodzeństwo: 700-1500 zł
  • Świadkowie: 1000-2000 zł
  • Dziadkowie: około 1000 zł
  • Przyjaciele i dalsi krewni: około 350 zł/osoba
  • Bliżsi krewni, wujostwo, kuzynostwo - 600-1000 zł

Przyjęło się, że goście powinni postarać się choćby o to, by pokryć koszty "talerzyka". Więcej należy włożyć do koperty wtedy, gdy mamy zapewniony na przykład nocleg. Głębiej trzeba sięgnąć do kieszeni również w takim przypadku, kiedy wybieramy się na poprawiny.

Zobacz także: Wesele wstrzymane. Goście musieli uciekać w popłochu
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić