Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Seniorzy dostaną dodatkową kasę. Oto ważne terminy

47
Podziel się:

Seniorzy nieustannie skarżą się na drożyznę, która dokucza im niemal na każdym kroku. W związku z tym wyczekują dodatkowego przypływu gotówki. Pora na to przyjdzie już niebawem. Chodzi oczywiście o czternastą emeryturę. Kiedy należy się jej spodziewać? Podpowiadamy.

Seniorzy dostaną dodatkową kasę. Oto ważne terminy
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Kiedy wypłacone zostaną pierwsze czternastki? - Od 25 sierpnia tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał czternastą emeryturę. Świadczenie wypłacimy z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego wniosku - powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, cytowana przez "Strefę Biznesu".

Czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln świadczeniobiorców ZUS - dodała.

Kiedy dokładnie wypłacane będą "czternastki"? Przedstawiamy kompletny harmonogram...

  • 25 sierpnia,
  • 1 września,
  • 5 września,
  • 6 września,
  • 10 września,
  • 15 września,
  • 20 września.

We wrześniu "czternastkę" dostaną również ci, których obejmuje system mundurowy. Na dodatkowy zastrzyk gotówki wówczas załapią się osoby pobierające zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS. W październiku natomiast "czternastka" trafi do osób pobierających świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc.

Czternasta emerytura. Kto dostanie niższe świadczenie?

"Czternastka" w tym roku wyniesie 1217,98 zł na rękę oraz będzie zwolniona z podatku dochodowego.

"Czternastkę" w pełnej wysokości otrzyma około 7,7 mln osób. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł, świadczenie będzie obniżane zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna wysokość "czternastki" wyniesie 50 złotych - poinformowała prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz także: Joński o prekampanii. "Kaczyński wie, że przegra te wybory"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(47)
Babidula
2 miesiące temu
Tani i prostacki sposób doładowania emeryta :-( w każej chwili można ta opcję wycofać, Emeryturu powinny byc podwyższone,bez zbędnych ii pustych 13-tek, 14- te,wtedy mam pewny dochód, a obecnie mam żebracze pieniądze.Dlaczego w SEjmie sobie dołożą kwotowo dochody, przecież jednorazowo powinni po 200zł, bo i tak na miesiąc mają więcej,anizeli na na rok.
Ola
2 miesiące temu
Ja pobieram emerytury tylko na rękę mam 64 lata czy będzie podwyższona na chleb braknie idą podwyżki
A.K.
2 miesiące temu
Rozpisywanie o 13stce,14stce biednego emeryta w kolko ten temat i wszędzie! To tylko dwa razy w roku! A czemu nie o podwyżkach nawet 100% comiesięcznych naszej choćby administracji lokalnej i nie tylko...itd.przecierz to są grosze w porównaniu do co miesięcznych uposażeń naszych "panujących"
senior
2 miesiące temu
Nie trzeba 13, 14 wystarczy jak wrócą do waloryzacji 2 razy w roku tak jak to było kiedy i wrócą do wskaźnika przeliczenia 1,5% a nie 1,3% za każdy miesiąc. Suchocka będąc premierem okradła seniorów zmniejszając przelicznik i zabierając 10 % dodatku za pracę w warunkach szczególnych.
Marysia M
2 miesiące temu
Bo te podwyzki I dotacje to przykrywka do tego z czego okradają Biedny Narod a gdzie Polski Wegiel?
Robert
2 miesiące temu
A Ile wydajemy na utrzymanie Ukraińców, którzy mają to wszystko co Polacy... skandal. Ukraińcy to 5% naszej inflacji, ten rząd to szaleńcy..
Gacek
2 miesiące temu
Pracuje wniemczech mam1700eue jestem Sam oszczendzam niema tu ani 13 ani14pensji Rente ma ten ile pracowauoszczendzau tylko wpolsce rozdawnictwo
Brawo Zuchy!!
2 miesiące temu
Przed świętami Bożego Narodzenia wyjątkowo w tym roku Rząd planuje dodatkowo 15 emeryturę.
ZOLA
2 miesiące temu
PRZEGINAJĄ Z SENIORAMI Z TYMI DODATKAMI DLA NICH . EMERYCI POWINNI MIEĆ ODEBRANE PRAWO GŁOSU W WYBORACH ,BO TYLKO ONI GŁOSUJĄ NA PIS ZA TE PIENIĄDZE CO IM DAJĄ
Marcin
2 miesiące temu
Ci co wybrali PiS - d/e dostają plusy, trzynastki, czternastki, dziewiętnastki i ch** wie co jeszcze. A ci co zapieprzają, okradani są z oszczędności i dorobku życia i mają tylko płacić.
koza
2 miesiące temu
Emeryci piersi głosowali ba PIS teraz jak poszły podwyżki to narzekać zaczęli.. To było do przywidzenia ,ci co głosowali ba PIS teraz niech sobie dziękują.. Nie narzekać ...Bo jest dobrze...
Litości
2 miesiące temu
Tego już nie da się nawet czytać, co ten rząd wyprawia!!!!
Ja3
2 miesiące temu
Co za laskawcy marne grosze dadza a zabiorą w opłatach trzykrotnie.
Janka
2 miesiące temu
BIEDA BIEDĘ POGANIA BRAK WEGLA NIEDŁUGO PRĄDU WYSOKIE RACHUNIKI INFLACJA PO COOTYMMOWIC CZAS NA IGRZYSKA NA RING WPUSCI PIS EMERYTÓW KLAMLIWYMI INFORMACJAMI CHAMSKIMI MANIPULACJA LUDŹMI DALEJ SZCZUJA DZIEŁA POLAKÓW TYLKO TO ŚWIŃSTWO ŻE POSLUGUJA SIĘ EMERYTAMI PRACOWALISMY CAŁE ŻYCIE A TO PAŃSTWO I NIE ZA SŁUŻYLIŚMY NA TAKIE PONIZANIE
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić