Marcin Lewicki| 

Ile w tym roku zapłacimy za choinki? Jest pozytywne zaskoczenie

4

Znane są już ceny choinek w leśnictwach i nadleśnictwach. W wielu cennikach na 2023 rok widać wpływ inflacji. Są jednak pozytywne zaskoczenia. W niektórych miejscach leśniczy nie podnieśli stawek, w stosunku do poprzednich lat.

Ile w tym roku zapłacimy za choinki? Jest pozytywne zaskoczenie
Sprzedaż choinek w większości nadleśnictw już trwa ((LASY.GOV.PL))

Okres przedświąteczny to czas poszukiwania pięknej, rozłożystej, pachnącej choinki, dostępnej możliwie w najniższej cenie. Zakup drzewka w nadleśnictwie to sposób na oszczędności, bo mijamy pośredników na targach czy w hipermarketach.

Jakie są stawki za świerki, jodły, sosny w różnych odmianach, które zostały świeżo ścięte w lesie? Te zależą od wielkości drzewka oraz miejsca sprzedaży.

Najtańsze są oczywiście świerki (różnego rodzaju). Za te choinki o wielkości od metra do 2,5 metra zapłacimy od około 20 do 40 złotych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak przedłużyć trwałość choinki? Proste i domowe sposoby eksperta

Droższa jest sosna. Drzewko o wysokości nieprzekraczającej metra kosztuje około 40 złotych. Za wyższą sosnę (około 2-2,5 metra) należy zapłacić już 50-60 złotych.

Nie wszyscy podnieśli ceny drzewek

Jak podaje portal strefaagro.pl, w wielu miejscach ceny choinek nie zmieniły się, mimo sporej inflacji w 2023 roku. Niektóre nadleśnictwa nadal organizują również akcje rozdawania drzewek.

Tak jest m.in. w Nadleśnictwie Runowo (woj. kujawsko-pomorskie). Tamtejszy leśniczy nie zmieniali cen od 2021 roku i tak jest również tym razem. W Nadleśnictwie można również samodzielnie wybrać i ściąć drzewko bezpośrednio z plantacji.

Koszt choinek w Runowie zaczyna się od 20 złotych do około 50 złotych. Najdroższe (jak zresztą wszędzie) są choinki osiągające ponad 5 metrów (najczęściej do wykorzystania na działkach lub przed budynkami firm). Koszt zakupu takich drzewek przekracza 180 złotych.

Większość nadleśnictw już rozpoczęła sprzedaż choinek. Koniec sprzedaży przypada na 22 grudnia. Na zakup odpowiedniej choinki jest więc jeszcze sporo czasu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić