aktualizacja 

Jak rozliczyć się przez internet? O tym musisz pamiętać

8

Zaczął się okres składania deklaracji podatkowych, czyli popularnych PIT-ów za 2023 rok. W czwartek fiskus udostępnił podatnikom gotowe rozliczenia w ramach usługi "Twój e-PIT". Jak rozliczyć się przez internet? Przypominamy, o czym trzeba pamiętać, by sprawnie i szybko wysłać rozliczenie.

Jak rozliczyć się przez internet? O tym musisz pamiętać
Jak rozliczyć ePIT za 2023 rok? O tym musisz pamiętać (Adobe Stock, DEMI VAA SUNILA)

Deklaracje PIT za 2023 rok należy złożyć do 30 kwietnia 2024 roku. Można to zrobić elektronicznie przez internet, korzystając z usługi Twój e-PIT, lub w formie papierowej.

Jak rozliczyć e-PIT?

Zeznanie w formie papierowej możesz zanieść do urzędu skarbowego lub przesłać je do urzędu pocztą, najlepiej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Zwróć uwagę, że zeznanie powinno być nadane w placówce pocztowej operatora publicznego (Poczty Polskiej) przed upływem terminu na złożenie zeznania - podano na stronie rządowej.

W formie elektronicznej zeznanie można je złożyć na dwa sposoby: przez e-Deklaracje lub w usłudze Twój e-PIT dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy. Usługa Twój e-PIT nie jest nowością i jest dostępna po raz szósty. W tym roku mogą z niej skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Trzykrotność pensji wystarczy? Ile wydać na pierścionek zaręczynowy

Aby skorzystać z elektronicznego rozlizcania wystarczy zalogować się na swoje konto. Podatnik może to zrobić za pomocą profilu zaufanego, e-Dowodu, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel. Nie trzeba mieć żadnych dodatkowych dokumentów lub formularzy. Po wejściu na stronę wystarczy wejść w swoje rozliczenia i sprawdzić wprowadzone automatycznie przez KAS dane.

Jedyne co warto zmienić to miejsce, gdzie przekażemy procent naszego podatku. Po złożeniu deklaracji PIT przez internet możemy liczyć na szybki zwrot podatku. Pojawia się dwa razy szybciej niż w przypadku złożenia deklaracji papierowej.

E-Urząd Skarbowy jest przydatny nie tylko w przypadku PIT-u. Znajdziemy tam również wykaz mandatów karnych i możliwość opłacenia ich online. Możemy również skorzystać z opcji e-Korespondencji.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić