Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Jednolity Plik Kontrolny. Uwaga podatnicy, ważne zmiany od 1 października

4
Podziel się:

1 października wdrożone zostaną ważne zmiany, które będą dotyczyć podatników. Chodzi o wprowadzenie nowego Jednolitego Pliku Kontrolnego. Na czym będą polegać zaktualizowane przepisy?

Jednolity Plik Kontrolny. Uwaga podatnicy, ważne zmiany od 1 października
Jednolity plik kontrolny. Co musisz o nim wiedzieć? (Getty Images, SOPA Images , Contributor)

Czym w ogóle jest Jednolity Plik Kontrolny? To zbiór danych, generowany z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego (przez bezpośredni eksport danych), który zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres. JPK posiada układ i format (schemat XML), który umożliwia jego łatwe przetwarzanie - czytamy na stronie internetowej podatki.gov.pl.

Zapisy tarczy antykryzysowej 4.0 doprowadziły do przesunięcia terminu wprowadzenia nowego JPK_VAT. Okazuje się, że do zmian w tym zakresie dojdzie dopiero 1 października 2020 roku, a nie - jak wcześniej planowano - w dniu 1 lipca.

Plik JPK_VAT to odzwierciedlenie transakcji dokonanych przez firmy. Trzeba je wysyłać każdego miesiąca. Skarbówka twierdzi, że skutecznie zmodyfikowany JPK_VAT pozwoli zastąpić deklaracje związane z tym podatkiem - podaje Radio Zet.

Zobacz także: Budżet Polski. "Ten obraz nic nie mówi, finanse nie są przejrzyste"

Czytaj także:

Jednolity Plik Kontrolny. Co będzie zawierać nowy JPK_VAT?

O co w ogóle chodzi z planowanymi zmianami i na czym będą polegać? Nowy JPK_VAT z deklaracją ma zawierać informacje, które obecnie znajdują się w drukach VAT-7 i VAT-7K.

Mają obowiązywać dwa warianty JPK_VAT. JPK_VAT7M ma dotyczyć podatników rozliczających się miesięcznie, a JPK_VAT7K - tych, którzy rozliczają się kwartalnie.

Nowy JPK_VAT ma obejmować deklaracje i ewidencję. Ten dokument będzie składany elektronicznie, do 25. dnia każdego miesiąca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
ZBYCH
2 lata temu
Jedyne co można zrobić w zaistniałej sytuacji to napisać petycję do Ministra Finansów do czego zachęcam wszystkich Przedsiębiorców . My naprawdę chcemy pracować a nie tonąć w gąszczu absurdalnych przepisów
VASCO
2 lata temu
skąd te zmiany? bardzo proste! Im więcej zmian i kombinacji tym większe prawdopodobieństwo że nawet ktoś uczciwy się pomyli i dowalą mu ogromną karę
Ja go
2 lata temu
Najprostsze rozwiązania są najlepsze To tylko przerzucenie obowiązków na księgowość
Ghhd
2 lata temu
Kiedy wreszcie skończy się to majstrowanie w podatkach? Co chwila jakieś zmiany. Do czego ten udany😃 rząd zmierza? Zrobić z nas niewolników podatkowych??
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić