A. M. | 

Nadciąga "Godzilla". Czegoś takiego nie widziano od 50 lat

141
Podziel się:

Eksperci alarmują o niebezpiecznym stanie jakości powietrza z powodu olbrzymich chmur pyłu saharyjskiego. Obecnie pył rozciąga się na obszarze Karaibów, wkrótce ma dotrzeć w okolice Stanów Zjednoczonych. To dodatkowe obciążenie dla osób zmagających się z COVID-19 i innymi chorobami układu oddechowego.

Nadciąga "Godzilla". Czegoś takiego nie widziano od 50 lat

Jakość powietrza w regionie Karaibów dramatycznie się pogorszyła. Chmury powietrza znad Sahary mogą negatywnie wpłynąć także na zdrowie ludzi. Szczególnie na zdrowie tych osób, które już zmagają się z problemami układu oddechowego. Eksperci, którzy określili to zjawisko mianem "Godzilli", ostrzegają, by pozostać w pomieszczeniach i stosować filtry powietrza.

To "najbardziej znaczące wydarzenie w ciągu ostatnich 50 lat", uznał Pablo Méndez Lázaro, specjalista ds. zdrowia z Uniwersytetu w Portoryko, którego cytuje Associated Press. Podkreślił, że "warunki są niebezpieczne na wielu wyspach karaibskich."

Wielu ekspertów obawia się o zdrowie osób zmagających się obecnie z COVID-19. Lázaro, który współpracuje z NASA przy opracowaniu systemu ostrzegania o nadejściu pyłu z Sahary, poinformował, że w ostatnich dniach stężenie było tak wysokie, że może pogorszyć stan zdrowia.

Dla Stanów Zjednoczonych największe zagrożenie zapowiedziano na poniedziałek i wtorek. Wtedy chmury znad Sahary mają dotrzeć do południowo-wschodniego wybrzeża USA, informuje José Alamo, meteorolog z amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej w San Juan w Portoryko. Pył saharyjski utrudni także działanie lotnisk.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Pył z Sahary. Niebawem dotrze do USA
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić