Jest decyzja ws. odcięcia Rosji od SWIFT. To nie koniec sankcji

Rosja ma zostać odłączona od systemu SWIFT. Poza tym zapowiadane są inne sankcje - chodzi o m.in. paraliż banku centralnego w Rosji. Jest to reakcja na atak na Ukrainę.

Jest decyzja ws. odcięcia Rosji od SWIFT. To nie koniec sankcji
Zdjęcie ilustracyjne (PAP/EPA, )

W sobotę późnym wieczorem pojawiło się wspólne oświadczenie Kanady, USA, Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. W dokumencie ogłoszono decyzję o odłączeniu Rosji od systemu SWIFT.

Wytłumaczono, że taki ruch odłączy rosyjskie banki od międzynarodowego systemu finansowego i zaszkodzi ich zdolności do dokonywania globalnych operacji.

Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej, które zarządza systemem SWIFT, potwierdziło już, że zrealizuje te zalecenia i że już podjęło współpracę w tej sprawie z organami Unii Europejskiej.

Przygotowujemy się do wdrożenia regulacji prawnych - poinformowały władze SWIFT agencję Reutera.

Głos zabrała też szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. "W porozumieniu z USA, Francją, Niemcami, Włochami, Kanadą, Wielką Brytanią zaproponuję teraz nowe sposoby wzmocnienia odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainie" - napisała na Twitterze.

Szefowa KE zapowiada paraliż

Na odcięciu od SWIFT sankcje na Rosję się nie kończą. "Po drugie, sparaliżujemy aktywa rosyjskiego banku centralnego. To zamrozi jego transakcje. I uniemożliwi bankowi centralnemu upłynnianie aktywów" - informuje von der Leyen.

Tym samym Unia Europejska sięgnie po jedne z najboleśniejszych sankcji gospodarczych dla Rosji. Szczególnie te dotyczące banku centralnego, który w ostatnich latach zebrał aktywa w postaci 643 mld dol. rezerw walutowych. Uniemożliwienie upłynniania tych aktywów sprawi, że Rosji znacznie trudniej będzie użyć tych pieniędzy do ochrony gospodarki przed skutkami sankcji. Wraz z odcięciem od SWIFT jest to bardzo silne uderzenie w stabilność rosyjskiej gospodarki - analizuje money.pl.
Zobacz także: Co zrobić, aby powstrzymać Putina? Były szef MSZ wzywa do działania
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić