aktualizacja 

Odcięcie Rosji od SWIFT "opcją atomową". Co to właściwie oznacza?

Nie brakuje osób, które twierdzą, że w związku z inwazją na Ukrainę Rosja powinna zostać odcięta od systemu bankowego SWIFT. Takie rozwiązanie uważa się za "opcję atomową". A na czym właściwie to polega?

Odcięcie Rosji od SWIFT "opcją atomową". Co to właściwie oznacza?
Władimir Putin (Getty Images)

Rosja atakuje Ukrainę. Pojawiają się zapowiedzi szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella, że "Unia Europejska odpowie w najmocniejszy sposób z możliwych".

Zaznaczył on, że sankcje będą "najcięższe i najsurowsze", jakie Wspólnota kiedykolwiek nałożyła. Póki co nie wiadomo jednak, co dokładnie Borrell miał na myśli.

Na razie za najostrzejszy krok uważano system bankowy SWIFT. Powstał on w 1973 roku i jest wykorzystywany przez 11 tys. światowych instytucji finansowych do wysyłania zabezpieczonych informacji i do zlecania płatności. Nie ma żadnej alternatywy, wobec czego jest kluczowy dla świata finansów.

Rosja wykluczona ze SWIFT? Oto konsekwencje

Wykluczenie Rosji z systemu SWIFT oznaczałoby, że instytucje finansowe nie mogłyby transferować pieniędzy do tego kraju.

Wobec tego Zachód praktycznie nie mógłby kupować rosyjskich surowców - m.in. ropy czy gazu. Jest to równoznaczne z problemami dla Europy, ale i z załamaniem rosyjskiej gospodarki.

Zobacz także: Wiceminister spraw zagranicznych ostro o Putinie. "Brutalny dyktator"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić