Kaczyński na banknocie. Pieniądze wkrótce trafią do obiegu

276

Już niedługo w obiegu pojawi się kolekcjonerski banknot z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. Banknot o nominale 20 zł zostanie wprowadzony do obiegu w nakładzie do 80 tys. sztuk z okazji święta niepodległości w listopadzie.

Kaczyński na banknocie. Pieniądze wkrótce trafią do obiegu
Podobizna Lecha Kaczyńskiego pojawi się na banknocie o nominale 20 zł. (AKPA)

Prezes NBP Adam Glapiński poinformował, że już wkrótce światło dzienne ujrzy nowy banknot. W sobotę oficjalnie zaakceptuje i podpisze wzór banknotu o nominale 20 zł.

Banknoty pojawią się w obiegu już w listopadzie z okazji święta niepodległości. Powstanie ich do 80 tys. sztuk.

Prezes NBP na piątkowej konferencji powiedział także, że są plany co do banknotu 1000-złotowego. Na nim widziałby świętą Jadwigę. Decyzja ta nie została jeszcze podjęta. Wiadomo, że taki banknot miałby się pojawić w obiegu w 2025 lub 2026 roku.

Banknoty kolekcjonerskie są pełnoprawnymi środkami płatniczymi. W wielu przypadkach zdarza się jednak, że na rynku kolekcjonerskim osiągają wartość większą od nominału, dlatego nie warto nimi płacić.

NBP często emituje nowe kolekcje. Zazwyczaj jest związane z ważnymi świętami w Polsce czy rocznicami. Zdaniem niektórych kolekcjonerów banknoty kolekcjonerskie są wypuszczane zbyt często niestety obniża ich wartość.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Kto zyska, kto straci? Ekspert wyjaśnia
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić