Kiedy seniorzy dostaną "czternastkę"? Czy trzeba składać wniosek?

7
Podziel się:

Czternasta emerytura miała być wypłacona tylko raz. Później jednak okazało się, że w tym roku seniorzy również otrzymają to świadczenie. Kiedy dodatkowo przyznane środki będą wpływać na konta emerytów?

Kiedy seniorzy dostaną "czternastkę"? Czy trzeba składać wniosek?
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Od 1 marca obowiązuje podwyższona waloryzacja w wysokości 7 proc. Już w kwietniu seniorzy dostaną nie tylko bardziej okazałą emeryturę niż dotychczas, ale również tzw. trzynastkę. Będzie ona wypłacana w wysokości najniższej emerytury, tj. 1338,44 zł brutto.

Ze względu na panującą drożyznę, w tym roku seniorzy ponownie dostaną "czternastkę". Wysokość świadczenia nie jest jednak taka sama dla wszystkich, ale zależy od wysokości emerytury.

W tym przypadku stosuje się zasadę tzw. złotówka za złotówkę. Im większa emerytura, tym mniejsza będzie czternastka. W zeszłym roku pełna kwota przysługiwała tym, których świadczenie nie przewyższało 2900 zł brutto.

Czternasta emerytura. Czy trzeba składać wniosek?

Istotne jest to, że nie trzeba składać żadnego wniosku, by uzyskać czternastą emeryturę. Wypłaty będą realizowane z urzędu.

Kiedy pieniądze trafią na konta seniorów? Dokładnej daty jeszcze nie podano. Premier Mateusz Morawiecki mówił jednak, że stanie się to "późnym latem albo wczesną jesienią".

Zobacz także: Wystąpienie Zełenskiego w PE. "To był moment historyczny"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić