Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|
aktualizacja

Klamka zapadła. 1500 zł od rządu. Sprawdź, czy się łapiesz

41
Podziel się:

W poniedziałek rząd przyjął projekt ustawy w sprawie zamrożenia cen prądu dla gospodarstw domowych. Zadecydowano poza tym o rekompensacie dla osób wykorzystujących energię do ogrzewania.

Klamka zapadła. 1500 zł od rządu. Sprawdź, czy się łapiesz
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

Klamka zapadła. Rząd przyjął już projekt ws. zamrożenia cen prądu w 2023 roku dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 roku. Niższe ceny przysługiwać będą tym odbiorcom, którzy zmieszczą się w limicie zużycia na poziomie 2000 kWh rocznie.

Gwarantowana cena będzie obowiązywać do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych, do 2,6 tys. kWh rocznie dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi. Rząd zdecydował, że dla dużych rodzin i rolników limit zużycia energii elektrycznej zostanie podniesiony do 3000 kWh rocznie - podaje money.pl.

Będą też specjalne dodatki elektryczne dla tych, którzy do ogrzewania używają energii elektrycznej, w tym pompy ciepła. Wysokość takiego dodatku wyniesie 1000 zł, a w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunek otrzymania takiego dodatku to uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. Z rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych, na które rząd przeznaczy ok. 1 mld zł - spostrzega wspomniany serwis.

Inne dodatki dla gospodarstw domowych

W związku z kryzysem energetycznym można ubiegać się też o inne dodatki. Ile wynosi jednorazowe wsparcie dla gospodarstw domowych?

  • 3000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym albo inny rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego;
  • 1000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane drewnem kawałkowym;
  • 500 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;
  • 2000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.
Zobacz także: Najnowszy sondaż dla WP. Siemoniak: Kaczyński ma problem
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(41)
Walery
2 miesiące temu
Dodatek do LPG jest najniższy co może i by mnie wkurzało, gdyby nie to, że gaz płynny nie jest tak zagrożony wzrostami cen jak węgiel i prąd, który jest z węgla. Z resztą niektórzy dostawcy gazu płynnego oferują stałe ceny na cały sezon, albo można zatankować wcześniej – ja tak zrobiłem, jest na 4, dom 150 m2 zbiornik mamy 2700 – tankowałem miesiąc temu do pełna i wyszło mi niecałe 6 koła i wiem że wystarczy to mi na cały sezon, bo zawsze starcza. A najważniejsze jest to, że LPG jest, można kupić od ręki. Pozdrawiam ciepło :)
Jerry
2 miesiące temu
Nie od rządu tylko z naszych podatków, proszę nie wprowadzać ludzi w błąd i sugerować że rząd ma swoje pieniądze.
Wika
2 miesiące temu
A może jakieś dodatki dla tych , którzy pracują 40 lat i nic nigdy nie dostali , sami musieli o wszystko zabiegać, a nie dodatki dla nierobów. Na ocieplenie itp itd bo tym co uczciwie pracują to dochody przekroczą 5 zlotych .
Zły Polak
2 miesiące temu
Platforma wszystko blokuję wstydźcie się do dymisji w końcu się oddajcie!
9876
2 miesiące temu
To już żyć się nie chce
Zocha
2 miesiące temu
A co z tymi co mają płyty indukcyjne w kuchni.Kazali zmieniać to zmieniłam,a teraz mają nas gdzieś.To są dopiero złodzieje.Nie bójmy nazwać ich po imieniu.
xcx
2 miesiące temu
Ceny takie że idzie w strzelić sobie szefowa małego sklepiku dostała taki rachunek za prąd że w głowie się nie mieści i tylko światło się świeci i czajniczek na herbatę jest żadnej klimy bandyci przy nich to pikuś.
robi leszno
2 miesiące temu
przykre komentarze
robi leszno
2 miesiące temu
przykre te komentarze
el-ka
2 miesiące temu
Ja nie chce ich 1000 zł. Nawet tych 3000 tys. Niech mi wypłaca odszkodowanie za zajęty pas gruntu pod chodnik. Niech mi zapłacą za to ,że dwa słupy przesyłowe energi elektryczne stoją na mojej działce. Ja oczywiście za przesył prądu muszę płacić. Niech zapłacą za to,że nad moim domem ciągną się kable elektryczne,internetowe. Jeszcze chcą zająć część posesji na linie gazowa. Nikt mi niczego nie zrekompensował. Iść z tym wszystkim do sądu,to droga przez mękę. Ja musze tylko płacić,a niczego ,żadnego socjalu nie dostaje i nie chce dostawać. Z moich podatków dostają inni.
G. G.
2 miesiące temu
Pamiętam dodatki chlebowe w PRL. Pięknie pierdykneło.
G. G.
2 miesiące temu
Pamiętam dodatki chlebowe w PRL. Pięknie pierdykneło.
Goldengecko
2 miesiące temu
A może by tak dodatki dla tych co chcą postawić Biogazownie np. wystarczy kredyty z oprocentowaniem 0%
gaz
2 miesiące temu
A Ci co mają ogrzewanie na gaz dalej nic!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić