aktualizacja 

Kolęda. Ile pieniędzy dać księdzu w kopercie? Duchowny odpowiada

142

Z powodu inflacji i kryzysu gospodarczego, wiele rodzin ledwo wiąże koniec z końcem. Ksiądz Rafał Główczyński w rozmowie z Onetem rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Kolęda. Ile pieniędzy dać księdzu w kopercie? Duchowny odpowiada
Ile dać pieniędzy księdzu w kopercie? Szczera odpowiedź księdza (Getty Images)

Jednym ze zwyczajów jest przekazywanie duchownym kopert z pieniędzmi na Kościół. Parafianie często nie wiedzą, jaką kwotę pieniędzy powinni do niej włożyć. Zastanawiają się, jaka suma pasuje do obecnej sytuacji gospodarczej w naszym kraju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pedofilia w Kościele. Polska pójdzie w ślady Francji? Ks. prof. Kobyliński: Czas przebudzić się ze snu

Niektórzy uważają, że minimalna kwota to 100 zł, inni piszą, że nie dają wcale. Niektórzy księża jasno informują wiernych, na co zamierzają przeznaczyć zebrane pieniądze, np. na remont chodnika bądź wymianę świateł.

W tym roku sytuacja jest wyjątkowa z powodu szalejącej inflacji i kryzysu gospodarczego, który dopadł wiele rodzin w naszym kraju. Jak w takim razie powinni zachować się parafianie? Dać pieniądze dla kościoła, czy zachować je na własne potrzeby?

Wiemy, że są księża, którzy ustalają "widełki" datków i w takim przypadku mówimy wprost: to jest złe, tak nie można. Naprawdę chodzi o to, by poznać parafian. Zupełnie inaczej odprawia się później mszę, kiedy zna się ludzi siedzących w ławkach - powiedział duchowny Rafał Główczyński w rozmowie z Onetem.

Słynny ksiądz z internetu

Ksiądz Rafał Główczyński, znany jako "Ksiądz z osiedla", jest jedną z gwiazd polskiego TikToka. Duchowny pokazuje na swoim profilu, jak wygląda jego codzienne życie. Często żartuje ze stereotypów na temat księży. Robi to w sposób humorystyczny, a do wielu tematów związanych z Kościołem katolickim podchodzi z godnym podziwu dystansem.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić