aktualizacja 

"Urodziłam się fioletowa". Dramat 23-latki ze Szwecji trwa do dziś

10

Nathalie Richert boryka się z rzadką chorobą, która daje o sobie znać w wyjątkowo przykry sposób. Całe ciało 23-latki jest pokryte czerwoną "łuską", która pojawia się nawet na szyi i twarzy. Przez to skóra młodej kobiety ma cały czas czerwony kolor.

"Urodziłam się fioletowa". Dramat 23-latki ze Szwecji trwa do dziś
Nathalie Richert cierpi na rzadką chorobę, która sprawia, że jej skóra jest czerwona (Instagram, nathaflisan)

Jak informuje Mirror, Nathalie Richert pochodzi z Malmö w południowej Szwecji. Choroba, z którą boryka się 23-latka, atakuje całe ciało. Nie tylko zmienia wygląd czy kolor skóry młodej kobiety, lecz także dotkliwie ją wysusza.

Rybia łuska – choroba, na którą cierpi niewiele osób na świecie

Schorzenie, z którym boryka się Nathalie Richert, to rybia łuska. Jest ono uwarunkowane genetycznie i prowadzi do nadmiernego oraz nieprawidłowego rogowacenia naskórka. Jednocześnie dochodzi do zaburzenia procesu jego usuwania, w rezultacie czego tworzą się tzw. łuski.

Nathalie Richert przyszła na świat z fioletową skórą, co nie uszło uwagi badających noworodka lekarzy. Mimo że 23-latka potrafi – z pomocą bliskich – funkcjonować mimo schorzenia, regularnie musi znosić żarty ze swojego wyglądu, a także spojrzenia nieznajomych. Stan jej skóry często jest brany za konsekwencję poważnego oparzenia słonecznego.

Kiedy się urodziłam, mojej matce było bardzo ciężko, ponieważ ani ona, ani lekarze nie wiedzieli, co jest ze mną nie tak. Urodziłam się fioletowa i lśniąca, początkowo lekarze myśleli, że moja skóra jest tan cienka, że kolor, który można zauważyć, to kolor mojej krwi albo że zostałam pozbawiona tlenu. Gdy pielęgniarki mnie podnosiły i od noszenia pieluch zaczynałam krwawić – relacjonowała Nathalie Richert (Mirror).
Trwa ładowanie wpisu:instagram

23-latka potrzebuje pomocy bliskich m.in. przy wchodzeniu do wanny. Regularnie pada też ofiarą dyskryminacji. Kiedy miała 10 lat i z bliskimi wybrała się na basen, obsługa otrzymywała skargi od innych gości, którzy domagali się usunięcia dziewczynki z obiektu ze względu na jej wygląd. Twierdzili, że czują się "nieswojo".

Czasami, kiedy moja skóra jest zbyt wysuszona, po przebudzeniu potrzebuję pomocy, aby nawet wejść do wanny i wziąć prysznic lub kąpiel – w niektóre dni nie mogą nawet się ruszyć. Kiedy jest wystarczająco miękki, mogę zdzierać martwy naskórek z mojego ciała. Mam również problem z bólem i sztywnością mięśni – wyliczała Nathalie Richert (Mirror).
Zobacz także: Zobacz też: Tajemnicza choroba Barbary Radziwiłłówny. Prawdziwa przyczyna śmierci królowej
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić