Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Koniec wojny w Afryce. Zawarli pokój po 20 latach

44

Przywódcy Etiopii i Erytrei złożyli podpisy, kończące wieloletni konflikt pomiędzy ich krajami.

Koniec wojny w Afryce. Zawarli pokój po 20 latach
(Twitter)

Stan wojny zakończył się wraz z podpisem prezydenta Erytrei Isaiasa Afewerkiego i premiera Etiopii Abiy'a Ahmeda. Podczas szczytu w Asmarze (stolicy Erytrei) zakończono konflikt, który oficjalnie trwał w latach 1998-2000, ale walki na mniejszą skalę toczyły się do niedawna.

W akcie pokoju zawarto także ponowne wznowienie relacji handlowych i dyplomatycznych. Szczyt w Asmarze to pierwszy raz od 20 lat, gdy przywódcy tych państw byli w jednym pomieszczeniu - donosi BBC.

Państwa były w stanie "bez wojny, bez pokoju" od 2000 roku. To wtedy podpisano pakt pokojowy w Badme, w którym oskarżono Erytreę o wywołanie konfliktu. Jej przywódcy nie chcieli jednak zgodzić się z takim postawieniem sprawy - dodaje BBC.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Rywalizacja wpłynęła na cały region. Odbiła się m.in. podczas konfliktu w Somalii - Erytreat wspierała grupy islamistów, a Etiopia współpracowała z rządem wspieranym przez siły międzynarodowe, w tym USA.

Od lat władze Erytrei straszyły ludzi powrotem wojny. W związku z tym trwał narodowy werbunek do armii, prowadzony również wśród najmłodszych. To przed nim z kraju uciekły setki tysięcy mężczyzn, rozpoczynając falę migracji na ogromną skalę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Luki w zabezpieczeniach furtką dla cyberprzestępców. Unia chce temu zaradzić
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić