Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|
aktualizacja

Krach rubla wpływa na żołnierzy. Skarżą się na niskie pensje

Podziel się:

Rosyjscy żołnierze, którzy przebywają w Ukrainie, skarżą się, że rosyjska waluta to nic tylko "papierek od cukierka", a za zasiłek, który otrzymują ranni, nie mogą kupić nawet kawalerki w niewielkim mieście. Wszystko przez krach rubla i mocną inflację - wynika z przechwyconej rozmowy żołnierzy.

Krach rubla wpływa na żołnierzy. Skarżą się na niskie pensje
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy regularnie przechwytuje rozmowy przebywających w Ukrainie rosyjskich żołnierzy, którzy często opisują prawdziwą sytuację w wojsku. Z konwersacji wynika, że wojskowi wcale nie czują się tak dobrze, jak opisuje rosyjska propaganda.

Żołnierz skarży się na rubel

Żołnierze często skarżą się na niskie pensje i słabe, niedrogie wyposażenie. Jednak nawet jeżeli ktoś otrzyma większy zasiłek, m.in. z powodu otrzymanych w walce obrażeń, pieniądze te są wypłacane w rublach, które przez sankcje gospodarcze przeżywa krach.

W najnowszej opublikowanej przez SBU rozmowie rosyjski najeźdźca skarży się rozmówcy, że otrzymał od dowództwa 3 mln rubli zasiłku (około 212 tys. złotych). Niegdyś była to bardzo duża kwota, jednak z powodu inflacji jest warta coraz mniej.

Aby "zarobić" na mieszkanie, musi "dostać obrażenia"

Rosjanin opowiada, że tę "ogromną kwotę" nie może przeznaczyć nawet na kawalerkę w niewielkiej miejscowości Astrachań, z której pochodzi. Opowiedział, że za te pieniądze mógł kupić jedynie... używany Volkswagen Polo z 2012 roku.

Żołnierz żartuje, że aby "zarobić" na mieszkanie, musiałby wrócić na wojnę w Ukrainie jeszcze raz i "dostać kolejne obrażenia". Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w ironiczny sposób sugeruje jednak, że jeżeli wróci, "dołączy do 29 tys. nieżyjących najeźdźców".

Rubel się umacnia

Kurs rosyjskiego rubla spadł do rekordowo niskich poziomów na początku marca. W szczytowym momencie za jednego dolara trzeba było zapłacić oficjalnie ponad 109 rubli, a niektóre banki sprzedawały je jeszcze drożej. Z czasem nastąpiło jednak odbicie.

Analitycy są jednak zdania, że w najbliższym czasie rubel nadal będzie się jednak umacniał. Wszystko przez zbliżający się okres spłat podatków oraz "narzuconą odgórnie" konieczność konwersji części walut na ruble w handlu, co może doprowadzić do nadpodaży dewiz i wzrostu zapotrzebowania na rosyjską walutę.

Zobacz także: Ceny paliw będą rosły. "Szykujmy się na kryzys gospodarczy"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić