Oliwia Skindzier| 
aktualizacja 

Krótkie spodenki do biura — jak się ubrać do pracy podczas upałów?

0

Wraz z pojawieniem się fali upałów pojawia się problem zachowania odpowiedniego dress code’u w biurze. Wysokie temperatury sprawiają, że wygodniej jest ubrać się w krótkie i przewiewne ubrania, co jednak może stać w sprzeczności z zasadami obowiązującymi w miejscu pracy. Wybór stroju może być problematyczny, jeśli chce się ubrać lekko, a jednocześnie przestrzegać dress code’u. Jak ubierać się do pracy podczas upałów?

Krótkie spodenki do biura — jak się ubrać do pracy podczas upałów?
Dress code podczas pracy latem w biurze może być bardziej lub mniej formalny (Getty Images)

Dress code w biurze — co ubrać podczas upałów?

Lato to okres, w którym wysokie temperatury sprawiają, że ciężko jest zapewnić odpowiednie warunki do pracy. Upał zmusza wiele osób do sięgnięcia po krótkie i przewiewne ubrania, dzięki którym można przetrwać fale gorąca. Niestety w wielu firmach obowiązuję dress code, który narzuca pracownikom określony sposób ubioru. Może być mniej restrykcyjny i dotyczyć tego, by zrezygnować z luźnego, sportowego ubioru, a postawić na styl półformalny, jednak może zdarzyć się tak, że będzie wymagał założenia określonego rodzaju stroju, jak np. garnitur czy garsonka. 

W zależności od tego, jaki obowiązuje dress code, należy dobrać odpowiedni strój. Jeśli w pracy dominuje luźna atmosfera i nikt nie przywiązuje wagi do stroju, można założyć krótkie spodenki czy spódniczki. Jeżeli jednak pracodawca wymaga określonego ubioru, warto postawić na to, by materiały, z których wykonane są ubrania, były przewiewne. Moda biurowa to nie tylko sztywne i grube materiały, ale obecnie również produkty wykonane z bawełny, lnu czy wiskozy. 

Nie we wszystkich firmach obowiązuje jednak dress code. Coraz więcej firm decyduje się na to, by rezygnować z formalnych wymagań i pozostawia pracownikom wybór. Warto jednak wiedzieć, że brak dress code’u nie oznacza zwolnienia z zachowania kultury osobistej, dlatego warto wiedzieć, co można ubrać do biura w upały.

Brak dress code — co można ubrać do biura?

Jeżeli pracodawca nie stawia określonych zasad co do ubioru, trzeba kierować się przede wszystkim własnym wyczuciem. Wiele zależy od tego, czy w miejscu pracy działa klimatyzacja. Niejednokrotnie jest bowiem tak, że z gorącego, dusznego powietrza trafia się do chłodnego klimatyzowanego pomieszczenia i automatycznie marznie. Warto wtedy zastosować metodę ubioru na tzw. cebulkę, czyli ubrać się warstwowo. Postawić na przewiewne spodnie lub spódnicę i cienką górą np. w postaci bluzki, a na wierzch założyć sweter, marynarkę czy szal. 

Pomocne może okazać się kierowanie się tym, by ubrania przepuszczały powietrze, a dodatkowo izolowały. Oznacza to rezygnację z produktów wykonanych ze sztucznych materiałów takich jak poliester. Zainwestowanie w dobrej jakości uniwersalne stroje, które są wykonane z naturalnych materiałów takich jak len, bawełna czy jedwab, z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem. 

W przypadku biur, które nie są wyposażone w klimatyzację, sytuacja nieco się zmienia. Nadal warto jednak postawić na przewiewne stroje wykonane z dobrej jakości materiałów, jednak wygodne będzie również to, by zdecydować na ubrania, które nie przylegają mocno do ciała. Dzięki temu nawet przy gorących temperaturach można zminimalizować nieprzyjemne skutki upałów. Lniana luźna koszula czy spodnie będą doskonałą alternatywą dla obcisłej garsonki. 

Sytuacja wygląda inaczej także w przypadku pracy zdalnej. Tu często nie trzeba dbać o dress code lub co najwyżej założyć odpowiednią górę stroju. Dla większości pracowników korzyść, która wynika z pracy zdalnej to właśnie możliwość swobodnego ubioru we własnych czterech ścianach. Istnieje jednak nieformalny katalog strojów, których nie należy ubierać do biura. Czego unikać, ubierając się do pracy w czasie upałów?

Czego kategorycznie nie należy ubierać do biura?

Nawet pomimo żaru lejącego się z nieba i braku formalnych zasad określających ubiór, nie warto łamać podstawowych zasad dress code’u. Czego nie wypada ubierać do biura? Lista nie jest długa, dlatego nie jest to ograniczenie, które realnie uprzykrza życie pracownikom. Należy unikać:

  • bardzo krótkich szortów i spódniczek,
  • strojów ze znacznymi wycięciami, w tym głębokich dekoltów,
  • ubrań w dużym stopniu odsłaniających ciało, 
  • crop topów, czyli krótkich bluzek odsłaniających brzuch,
  • obuwia plażowego takiego jak plastikowe lub gumowe japonki.

Uniwersalną zasadą jest także unikanie czarnych ubrań, ponieważ sprawia to, że w takim stroju człowiek odczuwa o wiele wyższą temperaturę, ze względu na to, że jest to kolor, który przyciąga promienie słoneczne. 

Wybór odpowiedniego stroju latem nie jest prosty. Upały sprawiają, że każdy najchętniej ubrałby strój kąpielowy i zanurzył w basenie, zamiast grzać się w biurowym stroju bez klimatyzacji. Ci, którzy mogą pozwolić sobie na mniej formalne reguły, mogą wybrać letnie sukienki i przewiewne koszulki, jednak wszędzie, gdzie obowiązuje ścisły dress code, warto skupić się na tym, by wymagany strój składał się z ubrań wykonanych z naturalnych i przewiewnych materiałów

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić