Maja Budka| 
aktualizacja 

Skuteczne sposoby na relaks. Dlaczego odpoczynek jest tak ważny?

2

Relaks działa na nasz organizm odmładzająco. Pozwala zapomnieć o zmęczeniu fizycznym, jak i psychicznym. Wprowadza harmonię do życia pełnego pośpiechu oraz obowiązków. Każdy z nas powinien mieć swoje skuteczne sposoby na odpoczynek. Jak się zrelaksować po ciężkim dniu? Oto nasze najlepsze propozycje.

Skuteczne sposoby na relaks. Dlaczego odpoczynek jest tak ważny?
Regularny odpoczynek chroni nas przed chorobami (Getty Images, Guido Mieth)

Dlaczego relaks jest ważny? Konsekwencje odczuwania stresu

W czasach ciągłego pośpiechu, presji i kultury pracy ponad siły życie w ciągłym stresie staje się wręcz atutem i pochwała. Oznacza zaś, że dana osoba daje z siebie wszystko, jest ambitna i konsekwentna w działaniu. Nic bardziej mylnego! Niestety coraz mniejszą wagę przykłada się do szkodliwych konsekwencji życia w przewlekłym stresie.

Stres to reakcja psychiczna i fizjologiczna organizmu na sytuację zewnętrzną, którą człowiek ocenia jako zagrażającą. Zbyt wysoki poziom stresu objawia się u człowieka fizycznym napięciem ciała, podwyższonym ciśnieniem, uczuciem słabości, lękiem, brakiem możliwości skupienia się, a nawet stanami depresyjnymi i chorobami psychosomatycznymi. Na chroniczny stres i przepracowanie reaguje także nasze ciało. Biologicznymi następstwami zbyt długiego odczuwania napięcia są m.in.: nadciśnienie, podwyższone ciśnienie krwi, które może prowadzić do chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób wieńcowych, zawałów, arytmii serca.

Następstwami stresu mogą być również: migrenowe bóle głowy, zaburzenia jelitowo-żołądkowe, większa podatność na choroby spowodowana spadkiem odporności organizmu czy większe ryzyko popadania w uzależnienia. Nie zapominajmy także o psychologicznych następstwach, takich jak drażliwość, ciągłe zmęczenie, stany lękowe, izolacja itp. W ekstremalnych sytuacjach może nawet dojść do nagłej śmierci sercowej, będącej efektem ostrego stresu.

Powyższe sytuacje mają miejsce w przypadku długotrwałego chronicznego napięcia, jednak nie ma wątpliwości, że nawet codzienny stres w pracy to cichy zabójca, który wpływa nie tylko na naszą psychikę, ale także na cały organizm. Naturalnym lekarstwem na stres jest oczywiście relaks.

Jakie mamy rodzaje relaksu

Skoro wiesz już, dlaczego relaks jest tak ważny, poznaj jego rodzaje. Techniki relaksacyjne mają za zadanie pomóc ci wybrać najodpowiedniejszy sposób ucieczki przed niepokojem, jednak pamiętaj, że relaksem może być wszystko, co sprawi, że poczujesz spokój ciała oraz ducha. Techniki relaksacyjne są stosowane w psychologii w celu redukowania lęku i stresu. Najpopularniejszymi są: masaż, medytacja, gimnastyka rozluźniająca, spacery, głębokie oddychanie, aromaterapia, artterapia, czyli terapia poprzez sztukę. Relaks możemy również podzielić na dwie najważniejsze grupy.

Relaks psychiczny

Relaks psychiczny to taki, w którym ciało nie odczuwa wysiłku, a umysł może odpocząć od pracy czy myślenia o obowiązkach. Pamiętaj jednak, że każdy z nas ma inną wrażliwość psychiczną. Jak się odprężyć psychicznie? Dla jednej osoby dobrym sposobem na relaks będzie słuchanie muzyki, a dla drugiej - przebywanie w ciszy, medytacja lub czytanie książki.

Relaksowi psychicznemu sprzyja odcięcie się od technologii, smartfonów i jakichkolwiek męczących bodźców. Wygospodaruj sobie godzinę dla siebie, wyłączając powiadomienia w telefonie i skup się na tej czynności, która da największą ulgę twojej głowie. Dla odpoczynku psychicznego dobra będzie sesja medytacji, w której uwolnisz głowę od wszelkich myśli. Jeśli nie wiesz, jak zacząć, włącz wybrany podcast o medytacji, który stanie się dla ciebie dobrą instrukcją.

Relaks fizyczny

Relaks fizyczny wcale nie jest przeciwieństwem relaksu psychicznego. Wręcz przeciwnie - te dwa rodzaje odpoczynku wzajemnie się ze sobą uzupełniają. W relaksie fizycznym angażujemy jednak głównie swoje ciało, skupiając się na tym, jak poszczególne mięśnie tracą sztywność i się rozluźniają. Podczas ćwiczeń rozciągających, masażu, w trakcie sesji w saunie czy praktykowania jogi odpoczywa także umysł i duch. Celem relaksu fizycznego jest rozluźnienie napięcia mięśniowego wszystkich części ciała. Pamiętaj, że odpoczynek fizyczny nie powinien odbywać się przy dużym obciążeniu organizmu.

Sprawdzone sposoby na relaks

Każdy ma swój sposób na relaks. Działanie relaksujące może mieć zaś każda aktywność związana z danym hobby. Może być to więc oglądanie filmu, pływanie, gotowanie, zabawa ze zwierzakiem itp. Wszystko, co pozwoli ci uwolnić się od codziennych trosk i da chwilę wytchnienia. Poznaj najpopularniejsze sposoby na relaks.

Jak zrelaksować się w weekend?

Weekend to idealny moment, aby zapomnieć o obowiązkach w pracy, naładować baterie i oddać się wypoczynkowi. Choć to tylko dwa dni, przy odpowiednim podejściu ciało i duch zdążą się w tym czasie zrelaksować. Co warto zrobić w trakcie weekendu? Oddaj się ciekawej, dawno planowanej lekturze. Obejrzyj swoje ulubione filmy, które dobrze ci się kojarzą. Jeśli pogoda dopisuje, wybierz się na wycieczkę, najlepiej na łono natury. Zwiedź miejsce w swoim mieście, które od dawna masz w planach. Pamiętaj jednak, że weekend relaksu nie musi obfitość w angażujące aktywności. Jeśli potrzebujesz czasu na zwykły odpoczynek z leżeniem pod kocem - pozwól sobie na to!

Sposoby na relaks w domu

Za oknem pada, a ty potrzebujesz chwili relaksu? Wszędzie, gdzie tylko chcesz, możesz pozwolić sobie na chwilę oddechu. Dom jest zaś miejscem, gdzie czujemy się najbezpieczniej, co zwiększy skuteczność odpoczynku. Jak się zrelaksować w domu? Zrób sobie domowe spa. Postaw na self-care i zrób swoją ulubioną pielęgnacją: nałóż peeling, maseczkę, zadbaj o manicure i pedicure. Pamiętaj, że jest to sposób na relaks nie tylko dla kobiet! Zapal świeczkę, włącz muzykę relaksującą i oddaj się ulubionemu zajęciu: czytaniu, wyszywaniu, rysowaniu, kolorowaniu, gotowaniu czy pieczeniu. Puść w tle interesujący podcast lub słuchowisko.

Jak zrelaksować się przed snem?

Podstawą dobrego odpoczynku jest rzecz jasna długi i spokojny sen. Pamiętaj o tym przede wszystkim wtedy, gdy masz przed sobą ważny dzień. Jak zrelaksować się przed snem i poukładać myśli? Weź ciepłą kąpiel lub prysznic. Wykonaj ćwiczenia oddechowe. Głębokie wdechy i długie wydechy pomogą ci wyciszyć organizm. Wystarczy kilka serii. W szybkim zaśnięciu pomoże również masaż lub ćwiczenia, np. rozluźniające szyję, skłony do boku na siedząco, rozluźnienie dolnego odcinka kręgosłupa. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z maty do akupresury. Aby odpowiednio się odprężyć, zastąp zimne światło telefonu ciepłym światłem lampki, przy której przeczytasz kilka stron jakiejś książki.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić