Ksiądz nie przyjmie kopert z kolędy. To nie żart

48

Parafie rzymskokatolickie w Polsce już szykują się do wizyt duszpasterskich, które zaczną się w okolicy Bożego Narodzenia. Podczas tych spotkań często wierni dają tzw. koperty, czyli ofiary na rzecz potrzeb Kościoła. Do tej tradycji odniósł się znany ksiądz Daniel Wachowiak, który napisał, że w swojej parafii podczas kolędy nie przyjmuje żadnych kopert.

Ksiądz nie przyjmie kopert z kolędy. To nie żart
Ksiądz nie przyjmie kopert z kolędy. To nie żart (YouTube)

Wizyta duszpasterska to jedna z najbardziej bezpośrednich form kontaktu wiernych z duchownymi. Zazwyczaj w okresie Bożego Narodzenia parafianie otwierają drzwi swoich domów dla kapłanów, którzy przybywają, aby pobłogosławić mieszkańców i wspólnie się pomodlić.

Wówczas też wierni przekazują księdzu koperty z datkami. Co już niejednokrotnie powodowało wiele kontrowersji.

Na przykład w 2021 roku głośno było o aferze z pewnej parafii na Mazowszu. Ksiądz narzucił swoim parafianom "cennik" za kolędę. Duchowny zażyczył sobie wówczas, by osoby mieszkające samodzielnie wpłaciły na konto parafii 100 zł, a każda z rodzin 200 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 26-letnia dziewczyna Żabsona o zarobkach i inwestycjach: "Mam już cztery działki"

Są jednak kapłani, którzy sprzeciwiają się wspieraniu parafii w ten sposób. Jednym z nich jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych ks. Daniel Wachowiak, który w marcu br. został proboszczem w podpoznańskich Koziegłowach, w parafii św. Brata Alberta. Wcześniej służył w parafii w Piłce oraz w parafii pw. Św. Aniołów Stróżów w Poznaniu.

Ksiądz nie przyjmie kopert z kolędy

Duchowny we wtorek, 5 grudnia opublikował harmonogram kolędy. We wpisie umieszczonym na platformie X (do niedawana Twitter) poinformował, że w czasie wizyty nie będzie brał żadnych ofiar.

Od kilku lat nie przyjmuję ofiar w czasie kolędy. (...) Kolęda nie powinna kojarzyć się z "chodzeniem po pieniądze". Oczywiście, wierzący utrzymują Kościół ze swoich funduszy. Dla nich V przykazanie kościelne nie jest czymś niezwykłym - napisał.

Dodał, że jeśli ktoś chce wspomóc parafię, fundusze można złożyć w czasie Mszy w dniu kolędy, w niedzielę lub innym sposobem.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić