Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 

Likwidacja projektu kredyt 0%? "Może być tak, że go nie będzie"

30

Wicepremier Krzysztof Gawkowski skomentował pojawiające się wątpliwości dotyczące projektu "Mieszkania na start". "Projekt kredytu 0% może być elementem problematycznym dla rynku (...) Może być tak, że go nie będzie. A będzie czymś innym zastąpiony" - powiedział minister cyfryzacji w rozmowie z Radiem Zet.

Likwidacja projektu kredyt 0%? "Może być tak, że go nie będzie"
Zmiany lub likwidacja projektu kredyt 0%? "Może być tak, że go nie będzie" - powiedział wicepremier Krzysztof Gawkowski (GETTY, NurPhoto)

Program "Mieszkanie na start" został ogłoszony w styczniu. Przewiduje rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych przez 10 lat. Dzięki takiej pomocy, w założeniu projektu, osoby zaciągające kredyt będą mogły skorzystać z niższego lub zerowego oprocentowania. Program ma wystartować w drugiej połowie tego roku.

W kwietniu "Mieszkanie na start" zostało skierowane do konsultacji. Nie wiadomo, jednak kiedy miałby trafić do Sejmu i być procedowany. O prace nad ustawą zapytany został wicepremier Krzysztof Gawkowski w rozmowie w Radiu Zet.

To zależy od woli politycznej, ona jest chyba tutaj najważniejsza, bo ona ewoluuje. Myślenie w tej sprawie Donalda Tuska też ewoluuje, bo słyszałem go na kilku konferencjach, na których mówił, że dochodzą do niego sygnały, że projekt kredytu 0% może być elementem problematycznym dla rynku, bo zwiększą się ceny mieszkań za metr kwadratowy - zakończył Gawkowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Halo Polacy". Dom w Hiszpanii kupisz bez gotówki. "Tu jest inna filozofia"

Wątpliwa przyszłość programu "mieszkania na start"

Z wypowiedzi Gawkowskiego można wnioskować, że przyszłość projektu "mieszkania na start" jest wątpliwa. Wicepremier potwierdza, że rząd słyszy głosy niezadowolenia dotyczące tego projektu.

Może być tak, że go nie będzie, a będzie czymś innym zastąpiony. Nie wiem, jak będzie wyglądała formuła, bo prace się toczą w Ministerstwie Rozwoju - zakończył minister cyfryzacji.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Pomysł Gawkowskiego i ewentualne rozmowy koalicyjne

Czy to oznacza, że rząd Donalda Tuska zrezygnuje z programu dopłat do mieszkań? Nic nie jest jeszcze przesądzone. Sam Gawkowski zapytany, jaką podjąłby decyzję w tej sprawie, odpowiedział, że ma na to inny pomysł.

Gdybym dzisiaj podejmował decyzje, to związana by była ona z pieniędzmi na mieszkaniami na wynajem. Chciałbym żeby był program mieszkań na wynajem. Jeżeli będzie rozmowa koalicyjna, a myślę że na koniec tak to się skończy. Że będzie też rozmowa pomiędzy partiami politycznymi, że to jest złe rozwiązanie. To go nie będzie - powiedział wicepremier.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić