Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 

Masz psa? Nie zapomnij o tym podatku

14

Wielu właścicieli czworonogów nie jest świadomym tego, że w Polsce obowiązuje podatek za psa. Decyzję w tej sprawie podejmuje rada gminy lub miasta. Maksymalna stawka daniny podlega aktualizacjom. Począwszy od 1 stycznia 2024 roku za psa możemy zapłacić maksymalnie 173,55 zł. To podwyżka o niemal 23 zł względem roku 2023.

Masz psa? Nie zapomnij o tym podatku
Masz psa? Nie zapomnij o tym podatku (WP, Łukasz Kuczera)

Podatek za psa to powszechna nazwa opłaty, której wysokość ustala dany samorząd. W wielu miejscowościach, chociażby ze względu na trudności związane z weryfikacją należności, rady miasta i gminy zrezygnowały z daniny za czworonoga. Wciąż nie brakuje jednak takich, w których musimy zapłacić za posiadanie czworonoga.

Masz psa? Nie zapomnij o tym podatku

Zgodnie z przepisami, podatek za posiadanie psa jest uchwalany przez radę gminy lub miasta. Jego wysokość jest aktualizowana co roku. Począwszy od 1 stycznia opłata maksymalna wynosi 173,55 zł. Oznacza to, że władze gminy mogą ustalić ją na niższym poziomie - mają w tym względzie absolutną dowolność.

"Płacisz, jeśli masz psa i mieszkasz w gminie, która ustaliła taką opłatę. Sprawdź na stronie internetowej gminy, czy masz zapłacić. Jeśli w twojej gminie jest opłata za psa - masz obowiązek zapłacić" - tłumaczy Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co zrobił przez 4 miesiące? Pokrętnie tłumaczą się ze startu ministra

Są też wyjątki. Prawo przewiduje zwolnienie z podatku za posiadanie psa. Jeśli posiadamy orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a nasz czworonóg jest psem asystującym, to nie musimy wnosić opłaty. Podobnie jest w sytuacji, w której posiadamy orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Podatku nie płacą też osoby, które mają ponad 65 lat i samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe.

"Jeśli masz więcej psów i spełniasz te warunki - zapłacisz za drugiego i każdego kolejnego psa" - podkreśla resort finansów.

Opłaty za posiadanie jednego lub dwóch psów nie trzeba też uiszczać w momencie, gdy opłacamy podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. W takiej sytuacji danina wnoszona jest za trzeciego i każdego kolejnego czworonoga.

Szefowie niektórych miast starają się też zachęcać do adopcji psów ze schroniska. Robią to poprzez zwolnienie z podatku tych czworonogów, które zostały zabrane z przytuliska. Warto zatem zweryfikować ten fakt w danym urzędzie gminy.

Kiedy i gdzie zapłacić podatek za psa? "Płacisz co roku. O dokładnym terminie decyduje gmina. Termin znajdziesz na stronie internetowej gminy" - informuje Ministerstwo Finansów. Opłaty można dokonać w kasie gminy, przelewem na konto gminy, a także u osoby, którą wyznaczyła gmina (tzw. inkasent).

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić