Paulina Antoniak| 
aktualizacja 

Matki w Polsce pracują mimo choroby. A na L4 nadrabiają zaległości

14

Według raportu przygotowanego przez IPSOS i SW Research aż połowa zatrudnionych matek w Polsce nigdy nie korzystała z prawa do zwolnienia lekarskiego. Kobiety pracują mimo choroby. Opublikowane dane szokują.

Matki w Polsce pracują mimo choroby. A na L4 nadrabiają zaległości
Matki w Polsce pracują mimo choroby (Pixabay)

Statystyki dotyczące pracy matek w Polsce nie napawają optymizmem. Okazuje się, że aż 50 procent aktywnych zawodowo Polek pracuje w każdej sytuacji, nawet w trakcie choroby.

Jak wynika z informacji opublikowanych przez Radio Zet, dane zgromadzone przez IPSOS i SW Research na zlecenie Haleon i Fundacji Share the Care są zatrważające.

Wynika z nich m.in., że aż 77 proc. pracujących matek idzie na zwolnienie lekarskie dopiero, gdy czują się niezdolne do "normalnego funkcjonowania", a 25 proc. aktywnych zawodowo matek nie otrzymuje żadnej pomocy w pracach w domu nawet w czasie choroby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedy umowa B2B, a kiedy etat? Oto podstawowa cecha stosunku pracy

Przygnębiającą informacją jest to, że połowa pracujących matek biorących udział w badaniu udzieliła odpowiedzi, iż mierzy się z wyrzutami sumienia, gdy choroba utrudnia im opiekę nad dzieckiem.

Nikt za mnie nie posprząta, nie pozmywa, nie ugotuje dzieciom obiadu. No i stos ubrań do wyprania, wyprasowania i złożenia, to chyba najgorsze. Kiedy zostaję w domu (jak zachoruję) to, zamiast się położyć, nadrabiam zaległości, na które normalnie nie mam czasu – przytacza słowa jednej z pracujących matek Radio Zet.

Haleon oraz Fundacja Share the Care wystartowały z kampanią społeczną "MAMY czas na zdrowie". Ma ona na celu zwiększenie świadomości społecznej i wsparcie aktywnych zawodowo matek.

- W ramach kampanii stworzyliśmy merytoryczną platformę internetową, serię filmów edukacyjnych i warsztatów, a także wyjątkowy przewodnik z praktycznymi wskazówkami i ćwiczeniami dla mam oraz kodeks "MAMY czas na zdrowie". Kampania skierowana jest nie tylko do pracujących mam, ale także do ich partnerów, rodziny, przyjaciół oraz pracodawców i współpracowników - czytamy na stronie internetowej Fundacji Share the Care.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić