aktualizacja 

Można zgarnąć ponad 1400 zł. Mało kto wie o tym świadczeniu

166

Drożyzna nie odpuszcza nawet przez moment. Wysokie ceny coraz mocniej drenują budżety Polaków, co jest dla nich wielkim zmartwieniem. Na złapanie oddechu pozwolić ma specjalny dodatek osłonowy.

Można zgarnąć ponad 1400 zł. Mało kto wie o tym świadczeniu
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, Jan Zwoliński)

Od stycznia można starać się o dodatek osłonowy. Do tej pory, według ustaleń "Faktu", wypłacono dodatki w wysokości 2 mld zł z zaplanowanych na ten cel 4 mld zł. Jest zatem jeszcze sporo środków do wykorzystania.

Dodatek drożyźniany ma łagodzić konsekwencje inflacji. Przyznane pieniądze można przeznaczyć na dowolne cele.

Taki dodatek przysługuje gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Ile wynosi dodatek osłonowy?

Szczegółowe informacje na temat dodatku osłonowego podano na gov.pl. Oto wysokości wsparcia:

  • jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł* przy założeniu że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych,
  • gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

Dodatek przyznawany jest nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego. W takim przypadku kwota wsparcia pomniejszana jest zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Minimalna kwota dodatku osłonowego to 20 zł.

Aby otrzymać dodatek osłonowy złóż wniosek do 31 stycznia lub do 31 października 2022 roku. Dodatek osłonowy będzie wypłacany przez gminy, które otrzymają dotacje z budżetu państwa - podano na gov.pl.
Zobacz także: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić