Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Mur na granicy Polski z Białorusią to nie nowość. "Wybudowano 1000 km"

11
Podziel się:

Polska na granicy z Białorusią zamierza wybudować mur, który miałby zahamować przepływ imigrantów. Madrycki dziennik "La Razon" zwrócił uwagę, że tego typu konstrukcje nie są niczym nowym w Unii Europejskiej. Od roku 2018 powstało 15 budowli chroniących kraje wspólnoty przed nielegalną imigracją.

Mur na granicy Polski z Białorusią to nie nowość. "Wybudowano 1000 km"
Mur na granicy Polski z Białorusią? To nie nowość (PAP, PAP/Irek Dorożański/DWOT)

Działania władz Białorusi wywołały reakcję Polski. W pierwszych tygodniach kryzysu migracyjnego zdecydowano się na postawienie specjalnego płotu na polsko-białoruskiej granicy. Ma on jedno zadanie - utrudnić imigrantom wkraczanie na terytorium naszego kraju. Na tym jednak nie koniec.

Polska zamierza wybudować na granicy z Białorusią specjalny mur. Ten fakt odnotował madrycki dziennik "La Razon", który w ostatnim wydaniu stwierdził, że "Europa nie jest jeszcze fortecą. Hiszpanię podał jednak jako przykład państwa, które zaczęło stawiać zapory chroniące przed falą imigrantów.

Mur na granicy Polski z Białorusią? To nie nowość

Hiszpania, w odpowiedzi na wcześniejsze kryzysy migracyjne zbudowała, a w niektórych przypadkach podwyższyła, płoty graniczne w Ceucie i Melilli, czyli enklawach graniczących z Marokiem - podaje PAP.

Zobacz także: Imigranci zatrzymani przez wojsko i policję Nagranie z przejścia granicznego w Kuźnicy

Dziennik "La Razon" zwrócił uwagę na to, że uchodźcy coraz częściej naruszają granice państw Unii Europejskiej, dlatego te nie pozostają bez reakcji. "Od dekady lat 90. wewnątrz UE wybudowano 1000 km płotów służących ochronie przed imigrantami, to długość odpowiadająca sześciu Murom Berlińskim" - napisali Hiszpanie, których cytuje PAP.

Dziennik porównał też sytuację Polski do Hiszpanii. Gdy w maju 2021 roku półwysep Iberyjski zalewała fala imigrantów z Maroka, władze w Madrycie również nie poprosiły o pomoc Frontexu, czyli unijnej agencji ds. granic. "La Razon" przypomniał, że obrona granic to jedna z kompetencji państw członkowskich.

"La Razon" wyliczył, jak rósł budżet Frontexu w ostatnich latach. Agencja założona w roku 2005 długo nie dysponowała odpowiednimi środkami. Dopiero w roku 2015, po kryzysie migracyjnym, zwiększono jej budżet do ponad 95 mln euro. Pomiędzy rokiem 2021 a 2027 wydatki Frontexu mają kształtować się na poziomie 1,8 mld euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Antypis
6 miesięcy temu
Donek to pajac Lukaszenki I Makreli
Explicite
6 miesięcy temu
A co się stało że Hiszpanie mają odmienne zdanie niż Cimoszewicz, Ochojska,Jachira no i Tusk który sugerował jakoby takie zabezpieczenia zawsze mu się kojarzą z podłączonymi pod prąd. Dziwne że kraje zachodniej Unii w tym przypadku aprobują decyzje polskich władz.
gosc
rok temu
z moich wizji wynika ze beda dwa mury jeden bedzie ten mocniejszy a zaraz po nim ten zwykly drewniano druciany
No i
rok temu
A u nas niejaki donek kpił z budowy takiego muru, ba nawet drwił, że może jeszcze prąd podlączą, pewnie mu teściowa doradzała
cytat
rok temu
mur murem ale 75% dziwek mijasz na ulicy
Assa
rok temu
Opozycja oczywiście nie wie o przypadku Hiszpanii.
obywatel
rok temu
Zomo by wiedziało jak się z tym dziadostwem uporać! Nie Polena ani Omo nie wypierze tak jak Zomo .
Tesman
rok temu
Nie rozumiem jednego. Jak jest wojna to zwalcza się wroga. Przekraczanie granicy ,rzucanie w wojsko i innych kamieniami czy szpakdami to zagrożenie. Chyba konsstytucja pozwala bronić kraju. Używać należy broni bo wojsko ma bronić granic i Na szego Polskiego Narodu. Tu nie ma humanitaryzmu wiedząc że jak to podają wojna hybrydowa. Gdzie jest rzad i decyzję godne kraju. Musi ktoś zginąć byscoe zauważyli ze trzeba bronić granic? Jeszcze dojdzie do tego ze będą nagrody dla wojska a cały czas na dupach siedzieli po to zawod taki ktoś wybrał. Parodia w kraju pandemia jest lekarze mają niby więcej roboty choc po pięć dób brali brali tygodniu i spali a teraz to jest robota w pandemi i trzeba podwyżki? Chore rządy. Żołnierze brońcie kraju i granic przed najeźdźcą jak żeście ślubowali.
Agnieszka
rok temu
Jak ja nienawidzę tych agresywnych bandytów, ktorzy zniszczyli swoje kraje a tetaz chca zniszczyć mój.
UZMYSŁOWIENIE...
rok temu
W zasadzie gdyby nam UE nie lała asfaltu to by dostrzeżono że w Polsce nic się nie dzieje. Żadnych fabryk zakładów ... a mottem PISu było "Polska w ruinie" a sami siedzą przy korycie i krytykują Pendolino, F16, Leopardy, rakiety Jass, ... zakupione przez poprzedników.
Borys
rok temu
Pytam dlaczego platforma była przeciwna tej budowie???
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić