o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Kurpiewska
|

Nadchodzi "trzecia fala" pandemii. Jej skutki będą najgorsze

82
Podziel się

"Problemy kardiologiczne, pulmonologiczne, nefrologiczne. Do tego dochodzą zaburzenia osobowości, problemy mentalne" - wylicza profesor Gut w rozmowie z money.pl. "Trzecia fala" niesie ze sobą katastrofalne i kosztowne skutki dla "ozdrowieńców".

Nadchodzi "trzecia fala" pandemii. Jej skutki będą najgorsze
Nadchodzi "trzecia fala" koronawirusa (Getty Images, Chung Sung-Jun)
bDnXoJNN

Jesteśmy w samym środku drugiej fali koronawirusa. Dziennie padają gigantyczne rekordy zakażonych, które są nawet kilkunastokrotnie większe niż w przypadku pierwszej fali wiosną.

Dzisiaj skupiamy się na zakażonych, na ich objawach, na tym jak przechodzili chorobę. Mało się mówi natomiast o komplikacjach zdrowotnych pojawiających się po przejściu choroby.

bDnXoJNP

Jak podkreślają naukowcy z amerykańskiego CDC (Center for Disease Control and Prevention, Centrum Monitoringu Chorób) - jest to choroba, w której nie obowiązuje prosty podział chory - zdrowy. Ozdrowieńcy często wcale nie są w dobrej formie. Lista objawów chorobowych utrzymujących się po wyzdrowieniu jest długa i bardzo zróżnicowana.

Zobacz także: Branża hotelarska w strachu. Może nie przetrwać drugiego lockdownu

Co może znaczyć "trzecia fala"?

Według naukowców, termin "trzecia fala" wiąże się z długotrwałym wzrostem pojawiających się komplikacji, które mają powstać wskutek zakażenia koronawirusem.

bDnXoJNV

Badanie COVID Symptom Study wykorzystujące dane pacjentów z USA, Wielkiej Brytanii i Szwecji, sugeruje, że od 10 do 15 proc. osób nie wyleczyło się całkowicie z choroby.

A to by oznaczało, że na ten moment, gdy w Polsce liczba chorych (w tym wyleczonych) przekroczyła 200 tys., powikłania zdrowotne będzie miało 20 - 25 tys. osób.

Prof. Włodzimierz Gut zwraca uwagę na doświadczenie, jakie mamy z pierwszego ataku wirusa SARS-CoV-1 w 2003 roku. Wtedy u znacznej liczby chorych obserwowano poważne powikłania nawet 3 lata po przejściu choroby. Jeden z lekarzy w Azji rok po epidemii SARS-1 zachorował na zapalenie płuc. Chorował przez... 15 lat.

bDnXoJNW

Z kolei nowy koronawirus jest nam jeszcze bliżej nieznany, bo jest z nami krótko. Stąd ciężko tak naprawdę przewidzieć, jakie powikłania zdrowotne będą miały osoby, które przejdą Covid-19.

bDnXoJOq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(82)
NoComment
miesiąc temu
Jakby testy były wiarygodne to wtedy można podjąć jakieś kroki. Ale jeśli testy pozytywne wskazują grypę, przeziębienie i katar to mamy PARANOJĘ!
Olo
miesiąc temu
15lat chorował na zapalenie płuc? Rany....który organizm tyle wytrzymał? Poszaleliscie kompletnie?!!!
Kik
miesiąc temu
Kto wam to pisze, takie bzdury
bDnXoJOr
Gij
miesiąc temu
Ani słowa o przegłosowanej ustawie cowidowej? Dzisiaj drodzy państwo 423 posłów zalegalizowało bezkarność lekarzy, ustawowo założyło kagańce na twarz wszystkim Polakom, wbiło gwóźdź do trumny gospodarki, oddało Polskę w ręce architektów NWO. Zapamiętajcie państwo dzisiejszą datę i nazwiska tych indywiduów.
TuItam
miesiąc temu
testy na COVID-19 zostały opatentowane przez Richarda A. Rothschilda 13 października 2015 roku. 20 wrzesnia br. Zmieniono nazwe na medyczny zestaw testów. A bank swiatowy zakłada ze walka z covidkiem potrwa do 2025r no to porobili nas Rothschildowie na kilka lat do przodu to jeszcze ile tych fal bedzie zydki znow sie wzbogaca bo panstwa beda siano u nich zaciagc.
Najnowsze komentarze (82)
Nico
4 tyg. temu
A to pierwsza fala już się skończyła?a no tak był falochron w postaci wyborów...
Leszek
miesiąc temu
Co drugi komentator to gość mądrzejszy od profesora. Tylko Wam współczuć geniusze.
Tadeusz
miesiąc temu
fala to jest nad morzem
Xxx
miesiąc temu
Przestańcie straszyć ludzi , wszytsko jest ustawione druga fala , trzecia fala wszytsko juz wiadomo. LUDZIE OBUDŹCIE SIE !!!
🤣🤣🤣
miesiąc temu
To wirus faluje🤣co będzie? Bo koniec świata jest co roku😘
logik
miesiąc temu
Zamknijcie w końcu granice pastwa i nie wpuszczajcie samolotów pasażerskich na lotniska, wsytrzymajcie na 30 dni koleje pasażerskie, Ludzi pracujących puście na urlopy na 30 dni, pozamykajcie szkoły na 30 dni, bo to ci w/w roznoszą koronawirusa. Czy to takie trudne????
popolupo
miesiąc temu
ten sam "profesor" glut w marcu publicznie mówił że koronawirus jest niegroźny daje objawy grypowe i luzie umierają na to od dawna ; taki to ekspert co to , śpiewa za kaskę 
vas
miesiąc temu
potajemnie wprowadzili przymusowe szczepienia na covid ! będą na nas eksperymentować.
bDnXoJOj
Nolte
miesiąc temu
Ja miałem dzisiaj dobrą falę pod wind surfing - Polecam👍😎
tylko
miesiąc temu
Greta Thunberg coraz bardziej zadowolona z poprawy jakosci powietrza -ekologia najwazniejsza-tak trzymac!!
????
miesiąc temu
fal ma byc podobno 8- jakie skutki 8-ej?
ćoronanen
miesiąc temu
to projekt militarno-biznesowy 2019-2025 faza druga
MENEL
miesiąc temu
Nadchodzi The Walking Dead w realu.
cgmty
miesiąc temu
"Ciekawe kiedy zaczną zabijać ludzi"?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić