Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Kurpiewska
Natalia Kurpiewska
|

Nadchodzi "trzecia fala" pandemii. Jej skutki będą najgorsze

83
Podziel się

"Problemy kardiologiczne, pulmonologiczne, nefrologiczne. Do tego dochodzą zaburzenia osobowości, problemy mentalne" - wylicza profesor Gut w rozmowie z money.pl. "Trzecia fala" niesie ze sobą katastrofalne i kosztowne skutki dla "ozdrowieńców".

Nadchodzi "trzecia fala" pandemii. Jej skutki będą najgorsze
Nadchodzi "trzecia fala" koronawirusa (Getty Images, Chung Sung-Jun)
bETkcFcl

Jesteśmy w samym środku drugiej fali koronawirusa. Dziennie padają gigantyczne rekordy zakażonych, które są nawet kilkunastokrotnie większe niż w przypadku pierwszej fali wiosną.

Dzisiaj skupiamy się na zakażonych, na ich objawach, na tym jak przechodzili chorobę. Mało się mówi natomiast o komplikacjach zdrowotnych pojawiających się po przejściu choroby.

bETkcFcn

Jak podkreślają naukowcy z amerykańskiego CDC (Center for Disease Control and Prevention, Centrum Monitoringu Chorób) - jest to choroba, w której nie obowiązuje prosty podział chory - zdrowy. Ozdrowieńcy często wcale nie są w dobrej formie. Lista objawów chorobowych utrzymujących się po wyzdrowieniu jest długa i bardzo zróżnicowana.

Zobacz także: Branża hotelarska w strachu. Może nie przetrwać drugiego lockdownu

Co może znaczyć "trzecia fala"?

bETkcFct

Według naukowców, termin "trzecia fala" wiąże się z długotrwałym wzrostem pojawiających się komplikacji, które mają powstać wskutek zakażenia koronawirusem.

Badanie COVID Symptom Study wykorzystujące dane pacjentów z USA, Wielkiej Brytanii i Szwecji, sugeruje, że od 10 do 15 proc. osób nie wyleczyło się całkowicie z choroby.

A to by oznaczało, że na ten moment, gdy w Polsce liczba chorych (w tym wyleczonych) przekroczyła 200 tys., powikłania zdrowotne będzie miało 20 - 25 tys. osób.

bETkcFcu

Prof. Włodzimierz Gut zwraca uwagę na doświadczenie, jakie mamy z pierwszego ataku wirusa SARS-CoV-1 w 2003 roku. Wtedy u znacznej liczby chorych obserwowano poważne powikłania nawet 3 lata po przejściu choroby. Jeden z lekarzy w Azji rok po epidemii SARS-1 zachorował na zapalenie płuc. Chorował przez... 15 lat.

Z kolei nowy koronawirus jest nam jeszcze bliżej nieznany, bo jest z nami krótko. Stąd ciężko tak naprawdę przewidzieć, jakie powikłania zdrowotne będą miały osoby, które przejdą Covid-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETkcFcO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(83)
`paolo
10 miesięcy temu
Redaktorzyno. Straszyłeś ludzi nie posiadając podstawowej wiedzy. Lecz się. Nie wpędzaj nas w paranoję. Jest luty 2021 a gdzie( q...a) twoje przewidywania?
Nico
rok temu
A to pierwsza fala już się skończyła?a no tak był falochron w postaci wyborów...
Leszek
rok temu
Co drugi komentator to gość mądrzejszy od profesora. Tylko Wam współczuć geniusze.
bETkcFcP
Tadeusz
rok temu
fala to jest nad morzem
Xxx
rok temu
Przestańcie straszyć ludzi , wszytsko jest ustawione druga fala , trzecia fala wszytsko juz wiadomo. LUDZIE OBUDŹCIE SIE !!!
🤣🤣🤣
rok temu
To wirus faluje🤣co będzie? Bo koniec świata jest co roku😘
logik
rok temu
Zamknijcie w końcu granice pastwa i nie wpuszczajcie samolotów pasażerskich na lotniska, wsytrzymajcie na 30 dni koleje pasażerskie, Ludzi pracujących puście na urlopy na 30 dni, pozamykajcie szkoły na 30 dni, bo to ci w/w roznoszą koronawirusa. Czy to takie trudne????
popolupo
rok temu
ten sam "profesor" glut w marcu publicznie mówił że koronawirus jest niegroźny daje objawy grypowe i luzie umierają na to od dawna ; taki to ekspert co to , śpiewa za kaskę 
vas
rok temu
potajemnie wprowadzili przymusowe szczepienia na covid ! będą na nas eksperymentować.
Nolte
rok temu
Ja miałem dzisiaj dobrą falę pod wind surfing - Polecam👍😎
tylko
rok temu
Greta Thunberg coraz bardziej zadowolona z poprawy jakosci powietrza -ekologia najwazniejsza-tak trzymac!!
????
rok temu
fal ma byc podobno 8- jakie skutki 8-ej?
ćoronanen
rok temu
to projekt militarno-biznesowy 2019-2025 faza druga
bETkcFcH
MENEL
rok temu
Nadchodzi The Walking Dead w realu.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić