Natalia Kurpiewska
Natalia Kurpiewska| 
aktualizacja 

Nadchodzi "trzecia fala" pandemii. Jej skutki będą najgorsze

140

"Problemy kardiologiczne, pulmonologiczne, nefrologiczne. Do tego dochodzą zaburzenia osobowości, problemy mentalne" - wylicza profesor Gut w rozmowie z money.pl. "Trzecia fala" niesie ze sobą katastrofalne i kosztowne skutki dla "ozdrowieńców".

Nadchodzi "trzecia fala" pandemii. Jej skutki będą najgorsze
Nadchodzi "trzecia fala" koronawirusa (Getty Images, Chung Sung-Jun)

Jesteśmy w samym środku drugiej fali koronawirusa. Dziennie padają gigantyczne rekordy zakażonych, które są nawet kilkunastokrotnie większe niż w przypadku pierwszej fali wiosną.

Dzisiaj skupiamy się na zakażonych, na ich objawach, na tym jak przechodzili chorobę. Mało się mówi natomiast o komplikacjach zdrowotnych pojawiających się po przejściu choroby.

Jak podkreślają naukowcy z amerykańskiego CDC (Center for Disease Control and Prevention, Centrum Monitoringu Chorób) - jest to choroba, w której nie obowiązuje prosty podział chory - zdrowy. Ozdrowieńcy często wcale nie są w dobrej formie. Lista objawów chorobowych utrzymujących się po wyzdrowieniu jest długa i bardzo zróżnicowana.

Zobacz także: Branża hotelarska w strachu. Może nie przetrwać drugiego lockdownu

Co może znaczyć "trzecia fala"?

Według naukowców, termin "trzecia fala" wiąże się z długotrwałym wzrostem pojawiających się komplikacji, które mają powstać wskutek zakażenia koronawirusem.

Badanie COVID Symptom Study wykorzystujące dane pacjentów z USA, Wielkiej Brytanii i Szwecji, sugeruje, że od 10 do 15 proc. osób nie wyleczyło się całkowicie z choroby.

A to by oznaczało, że na ten moment, gdy w Polsce liczba chorych (w tym wyleczonych) przekroczyła 200 tys., powikłania zdrowotne będzie miało 20 - 25 tys. osób.

Prof. Włodzimierz Gut zwraca uwagę na doświadczenie, jakie mamy z pierwszego ataku wirusa SARS-CoV-1 w 2003 roku. Wtedy u znacznej liczby chorych obserwowano poważne powikłania nawet 3 lata po przejściu choroby. Jeden z lekarzy w Azji rok po epidemii SARS-1 zachorował na zapalenie płuc. Chorował przez... 15 lat.

Z kolei nowy koronawirus jest nam jeszcze bliżej nieznany, bo jest z nami krótko. Stąd ciężko tak naprawdę przewidzieć, jakie powikłania zdrowotne będą miały osoby, które przejdą Covid-19.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić