Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Kurpiewska
Natalia Kurpiewska
|
aktualizacja

Nadchodzi "trzecia fala" pandemii. Jej skutki będą najgorsze

83
Podziel się:

"Problemy kardiologiczne, pulmonologiczne, nefrologiczne. Do tego dochodzą zaburzenia osobowości, problemy mentalne" - wylicza profesor Gut w rozmowie z money.pl. "Trzecia fala" niesie ze sobą katastrofalne i kosztowne skutki dla "ozdrowieńców".

Nadchodzi "trzecia fala" pandemii. Jej skutki będą najgorsze
Nadchodzi "trzecia fala" koronawirusa (Getty Images, Chung Sung-Jun)

Jesteśmy w samym środku drugiej fali koronawirusa. Dziennie padają gigantyczne rekordy zakażonych, które są nawet kilkunastokrotnie większe niż w przypadku pierwszej fali wiosną.

Dzisiaj skupiamy się na zakażonych, na ich objawach, na tym jak przechodzili chorobę. Mało się mówi natomiast o komplikacjach zdrowotnych pojawiających się po przejściu choroby.

Jak podkreślają naukowcy z amerykańskiego CDC (Center for Disease Control and Prevention, Centrum Monitoringu Chorób) - jest to choroba, w której nie obowiązuje prosty podział chory - zdrowy. Ozdrowieńcy często wcale nie są w dobrej formie. Lista objawów chorobowych utrzymujących się po wyzdrowieniu jest długa i bardzo zróżnicowana.

Zobacz także: Branża hotelarska w strachu. Może nie przetrwać drugiego lockdownu

Co może znaczyć "trzecia fala"?

Według naukowców, termin "trzecia fala" wiąże się z długotrwałym wzrostem pojawiających się komplikacji, które mają powstać wskutek zakażenia koronawirusem.

Badanie COVID Symptom Study wykorzystujące dane pacjentów z USA, Wielkiej Brytanii i Szwecji, sugeruje, że od 10 do 15 proc. osób nie wyleczyło się całkowicie z choroby.

A to by oznaczało, że na ten moment, gdy w Polsce liczba chorych (w tym wyleczonych) przekroczyła 200 tys., powikłania zdrowotne będzie miało 20 - 25 tys. osób.

Prof. Włodzimierz Gut zwraca uwagę na doświadczenie, jakie mamy z pierwszego ataku wirusa SARS-CoV-1 w 2003 roku. Wtedy u znacznej liczby chorych obserwowano poważne powikłania nawet 3 lata po przejściu choroby. Jeden z lekarzy w Azji rok po epidemii SARS-1 zachorował na zapalenie płuc. Chorował przez... 15 lat.

Z kolei nowy koronawirus jest nam jeszcze bliżej nieznany, bo jest z nami krótko. Stąd ciężko tak naprawdę przewidzieć, jakie powikłania zdrowotne będą miały osoby, które przejdą Covid-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(83)
`paolo
rok temu
Redaktorzyno. Straszyłeś ludzi nie posiadając podstawowej wiedzy. Lecz się. Nie wpędzaj nas w paranoję. Jest luty 2021 a gdzie( q...a) twoje przewidywania?
Nico
2 lata temu
A to pierwsza fala już się skończyła?a no tak był falochron w postaci wyborów...
Leszek
2 lata temu
Co drugi komentator to gość mądrzejszy od profesora. Tylko Wam współczuć geniusze.
Tadeusz
2 lata temu
fala to jest nad morzem
Xxx
2 lata temu
Przestańcie straszyć ludzi , wszytsko jest ustawione druga fala , trzecia fala wszytsko juz wiadomo. LUDZIE OBUDŹCIE SIE !!!
🤣🤣🤣
2 lata temu
To wirus faluje🤣co będzie? Bo koniec świata jest co roku😘
logik
2 lata temu
Zamknijcie w końcu granice pastwa i nie wpuszczajcie samolotów pasażerskich na lotniska, wsytrzymajcie na 30 dni koleje pasażerskie, Ludzi pracujących puście na urlopy na 30 dni, pozamykajcie szkoły na 30 dni, bo to ci w/w roznoszą koronawirusa. Czy to takie trudne????
popolupo
2 lata temu
ten sam "profesor" glut w marcu publicznie mówił że koronawirus jest niegroźny daje objawy grypowe i luzie umierają na to od dawna ; taki to ekspert co to , śpiewa za kaskę 
vas
2 lata temu
potajemnie wprowadzili przymusowe szczepienia na covid ! będą na nas eksperymentować.
Nolte
2 lata temu
Ja miałem dzisiaj dobrą falę pod wind surfing - Polecam👍😎
tylko
2 lata temu
Greta Thunberg coraz bardziej zadowolona z poprawy jakosci powietrza -ekologia najwazniejsza-tak trzymac!!
????
2 lata temu
fal ma byc podobno 8- jakie skutki 8-ej?
ćoronanen
2 lata temu
to projekt militarno-biznesowy 2019-2025 faza druga
MENEL
2 lata temu
Nadchodzi The Walking Dead w realu.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić