Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Najdroższe warzywo świata. W Polsce uznawane za chwast

52

Pędy chmielu są uważane za najdroższe warzywo na świecie. Przez ceny, jakie osiągają na targach w zachodniej Europie są uznawane za kulinarny rarytas. Co jednak ciekawe, w Polsce traktuje się je zwykle jako chwast.

Najdroższe warzywo świata. W Polsce uznawane za chwast
W Polsce uznawany za chwast, w zachodniej Europie uchodzi za rarytas (Pixabay)

Pędy chmielu uznaje się za najdroższe warzywo świata. Szczególną popularnością cieszą się one w Europie zachodniej. W Polsce chmiel zwykle uprawia się na szyszki, ale ma również zastosowanie jako składnik kosmetyków i leków.

Roślina rośnie na polach uprawnych, ale można ją też znaleźć w określonych miejscach "na dziko". Marzec i kwiecień to idealny czas na zbiór, zatem łatwo możemy się przekonać, dlaczego pędy chmielu uchodzą za aż taki smakołyk u naszych zachodnich sąsiadów. I to całkowicie za darmo.

W Polsce chmiel często uważa się za chwast, gdy tymczasem w Niemczech, Francji czy w Belgii uchodzi za kosztowny przysmak. Za naszą zachodnią granicą młode białe pędy są nazywane "dzikimi szparagami", ponieważ wyglądem przypominają miniaturowe białe szparagi. Niemcy są skłonni płacić za pędy chmielu nawet 1000 euro za kilogram w szczycie sezonu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Producenci chmielu narzekają
Najlepsze są w marcu i kwietniu, czasem jeszcze w maju. Młode pędy powinny mieć maksymalnie 6 liści, jeśli liście z łatwością odchodzą od łodygi, to znaczy, że pęd jest dobry – czytamy w portalu Strefa Agro.

Roślina dziko rośnie najczęściej nad rzeką lub przy ścianie lasu. Woli miejsca, w których nie ma dużo wilgoci. Najlepiej smakuje bezpośrednio po zbiorach, gdyż szybko traci aromat i delikatność.

Pędy chmielu mają podobne zastosowanie jak szparagi - można je dodawać do sałatek, zup czy np. omletów. Można je jeść na surowo, lekko podgotowane, a nawet pieczone.

Warzywo ma szereg właściwości zdrowotnych. Zawiera związki, które pomagające w redukcji napięcia i stresu, co korzystnie wpływa na poprawę jakości snu.

Ponadto pędy chmielu wspierają układ odpornościowy i pomagają w zwalczaniu różnych infekcji bakteryjnych i stanów zapalnych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić