Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 

Chcesz mieć wyższą emeryturę? Oto prosty trik, który doradza ZUS

89

Wciąż pracujesz i zastanawiasz się co zrobić, aby otrzymywać w przyszłości hojną emeryturę? Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdradził, że wiele osób może nawet podwoić swoje świadczenie. Jest na to prosty sposób, który nadal wielu osobom umyka. Zobaczcie, na co warto zwrócić uwagę.

Chcesz mieć wyższą emeryturę? Oto prosty trik, który doradza ZUS
ZUS zdradza co zrobić, aby otrzymywać wyższą emeryturę (Adobe Stock, Bozena Pisarska)

Wyższa emerytura jest pojęciem łączonym przede wszystkim z waloryzacją emerytur. Jednak ten mechanizm dotyczy tylko świadczeń już wypłacanych. Co więcej, waloryzacja głównie przeprowadzana jest z urzędu.

Znacznie wyższą emeryturę mogą otrzymać osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego. Według ZUS-u ich świadczenia mogą zostać nawet podwojone.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na Tuska już posypały się gromy. Ekspert: emeryt oszczędzał 25 zł

Oto sekret wysokiej emerytury w Polsce

Najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie emerytury jest po prostu pozostanie na rynku pracy. Według ZUS-u już nawet jeden rok dłuższej pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego, może przynieść od 10 do nawet 15 procent wyższego świadczenia.

Najważniejsza zachęta do wydłużania aktywności ekonomicznej i odraczania emerytury jest jednak zaszyta bezpośrednio w systemie emerytalnym. Pozwala to bowiem uzyskać znacznie wyższą emeryturę. Jeden rok później, to w ostatnich latach nawet 10-15 proc. wyższa kwota - tłumaczy rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

W przypadku przeciętnej emerytury, 10-15 procent oznacza kilkaset złotych. Im dłużej będziemy pozostawać na rynku pracy, tym większą emeryturę możemy otrzymać.

Rekordzista dostaje niemal 50 tys. złotych

90-letni emeryt ze Śląska jest doskonałym przykładem tego, że opłaca się pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. W swoim życiu spędził w pracy ponad 62 lata. Dzięki temu, co miesiąc otrzymuje świadczenie wynoszące ponad 48,6 tys. zł.

Są trzy składniki zapewniające większą emeryturę, jeżeli zdecydujemy się nie wnioskować o świadczenie po przekroczeniu wieku emerytalnego. Pierwszym składnikiem są większe ilości składek odłożonych na koncie emerytalnym w ZUS.

Większe świadczenie zapewnia coroczna czerwcowa waloryzacja kapitału. Ostatnim składnikiem jest coraz krótsza średnia liczba lat życia, wynikająca z tablic publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić