aktualizacja 

Nie każdy senior może liczyć na "trzynastkę". Haczyk w przepisach

2

Pod koniec miesiąca rusza wpłata trzynastej emerytury. Jednak z przepisach dotyczących świadczenia istnieje pewien kruczek, który mówi o tym, że nie każda wdowa lub wdowiec otrzymają taką dodatkową wypłatę.

Nie każdy senior może liczyć na "trzynastkę". Haczyk w przepisach
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

"Trzynastki" to dodatkowe świadczenia wypłacane seniorom, które mają pomóc im zachować stabilność finansową. Zgodnie z decyzją rządu, emeryci otrzymują je cyklicznie od 2019 roku.

Pod koniec marca pierwsze świadczenia trafią do seniorów. Wypłacane będą one przez cały kwiecień, a nawet maj. Trafią do starszych osób jednym przelewem lub przekazem pocztowym razem z emeryturą lub rentą.

Po tegorocznej waloryzacji seniorzy mogą liczyć w ramach tego świadczenia na dodatkowe 1588,44 zł brutto. Chociaż podwyżka wysokości świadczenia w porównaniu do ubiegłorocznej kwoty - 1338,44 zł brutto - wydaje się znacząca, to w 2023 roku zmianie ulega sposób oprocentowania dodatku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Morawiecki podzielił się majątkiem. Kąśliwy głos z rządu

Trzynasta emerytura przysługuje każdej osobie, która do 31 marca danego roku jest uprawniona do świadczenia emerytalnego, renty socjalnej, rodzinnej, szkoleniowej, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, lub innych, wskazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Nie każda wdowa może liczyć na "trzynastkę"

Jak zwraca uwagę "Fakt" sytuacja w przypadku emerytów jest bardzo prosta. Jednak co jeśli wdowa lub wdowiec dostaje po małżonku tzw. rentę rodzinną? 

W tym przypadku należy się trzynastka, jednak może ona zostać wypłacona w mniejszej wysokości. Zgodnie z przepisami, jeśli do renty rodzinnej uprawnionych jest więcej osób (np. matka z dzieckiem), wtedy trzynastka jest między nich równo dzielona.

Czyli w przypadku dwóch osób uprawnionych do renty rodzinnej, zamiast 1 tys. 588 zł 44 gr brutto, otrzymają po 794 zł 22 gr na osobę. Na jedno świadczenie może być wypłacona tylko jedna trzynastka - pisze "FAKT".

Natomiast jeżeli małżonek zmarł np. na początku marca to trzynastka się nie należy. Dzieje się tak, ponieważ trzynasta emerytura będzie wypłacona jeśli na dzień 31 marca senior ma prawo do wypłaty emerytury lub renty. Jeśli umrze przed tą datą, prawo do trzynastki wygasa.

Źródło: fakt.pl

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić