aktualizacja 

Ile wyniesie 13. emerytura? To nie są dobre wieści dla seniorów

53

W tym roku starsze osoby ponownie otrzymają trzynastą emeryturę. Przelewy będą realizowane już w kwietniu. Niestety, rząd nie zdecydował się na ruch, który zagwarantowałby seniorom wyższe wypłaty.

Ile wyniesie 13. emerytura? To nie są dobre wieści dla seniorów
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, Fabio Camandona / EyeEm)

W 2022 roku rząd zdecydował się zwolnić 13. emeryturę z podatku. Dzięki temu renciści i emeryci otrzymali większą wypłatę. Od świadczenia potrącono jedynie 9 proc. składki zdrowotnej.

W kwietniu nastąpi kolejna wypłata "trzynastki". Tym razem ZUS odprowadzi od niej nie tylko składkę zdrowotną, ale i 12 proc. podatku dochodowego. Jest już pewne, że rząd nie ponowi decyzji z poprzedniego roku.

Nie toczą się prace w tej sprawie - przekazał w rozmowie z "Super Expressem" Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekspert krytykuje waloryzację i "trzynastki". "Nie pójdziesz na emeryturę w lutym, tracisz 15 proc."

W tym roku "trzynastka" wyniesie 1588,44 zł. Gdyby ponownie zwolniono ją z podatku, to seniorzy dostaliby po 1445 zł "na rękę". W związku z koniecznością uregulowania podatku, emeryci ze świadczeniami powyżej 900 zł dostaną 13. świadczenie pomniejszone o PIT.

ZUS twierdzi, że senior z emeryturą w wysokości 2 tys. zł dostanie 1314 zł dodatku. Pomimo to, jak zapewnia Szwed, seniorzy odniosą w tym roku wiele korzyści.

Poza "13" będzie wysoka waloryzacja już w marcu, a na jesieni będą wypłaty "14" - oznajmił wiceminister, cytowany przez "SE".

5500 zł dla emerytów? ZUS pod ścianą

Warto wspomnieć, że niektórzy emeryci mogą ubiegać się o dodatkowe wsparcie z ZUS co miesiąc. Kto może liczyć na takie środki?

Okazuje się, że świadczenie honorowe jest wypłacane osobom, które ukończyły 100 lat. Obecnie wynosi ono 4 tys. 944 zł 79 gr miesięcznie. Kwota jest podwyższana rokrocznie za sprawą waloryzacji. Wiadomo, że w tym roku urośnie do 5 tys. 540 zł 25 gr brutto. Co szczególnie istotne w tym przypadku, ZUS nie może odmówić przyznania świadczenia honorowego.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić