Wróć na
Karolina Woźniak
|

Nie masz pracy? Uważaj! Minister chce zaciągnąć bezrobotnych do wojska

75
Podziel się

Szef MON, Mariusz Błaszczak zdecydował o wznowieniu szkoleń wojskowych rezerwistów. Wszystko ma rozpocząć się już niedługo, bo 15 czerwca. Szkolenia dla rezerwy mają obejmować ochotników, ale priorytetowo będą traktowani ci, którzy stracili pracę w wyniku pandemii SARS-CoV-2 - podaje portal rp.pl.

Od 15 czerwca rozpoczną się ćwiczenia rezerwy. Osoby bezrobotne będą traktowane priorytetowo.
Od 15 czerwca rozpoczną się ćwiczenia rezerwy. Osoby bezrobotne będą traktowane priorytetowo. (Getty Images)
bCHqMVXF

Według decyzji wydanej przez Mariusza Błaszczaka, szkolenia wojskowych rezerwistów powinna organizować armia. Osoby, które się zakwalifikują, mogą przebywać na nim nawet 90 dni. W tym samym czasie ma być prowadzony nabór ochotników na szkolenie podstawowe.

Osoby, które straciły pracę przez koronawirusa, pójdą do wojska?

Za miesiąc szkolenia wojsko płaci nawet 3,5 tys. złotych. W "ofercie" jest również zagwarantowane spanie i wyżywienie. Taka okazja nie jest jednak nowością. Z przepisów wynika, że ochotnicy mogą sami zgłosić się na szkolenie lub ćwiczenia wojskowe. Limity były jednak niskie, co wiązało się z tym, że niewiele osób korzystało z tego przywileju.

bCHqMVXH

Na co może liczyć bezrobotny, który zgłosi się 15 czerwca na szkolenie? Jak podaje rp.pl, taka osoba może zdobyć umiejętności ogólnowojskowe lub zostać kierowcą opancerzonego transportera.

Jak podaje MON, wojsko jest w stanie przeszkolić 20 tysięcy osób. Jesienią mają zostać powołani ci, którzy nie odbyli szkolenia wiosną. W 2019 roku wezwano 39 tysięcy rezerwistów, natomiast od 2009 do 2012 roku ani jednego.

Zobacz także: Strajk przedsiębiorców. Jacek Trela krytykuje działania policji

bCHqMVXN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCHqMVYi
KOMENTARZE
(75)
Lolek
miesiąc temu
Tacy bohaterowie z was a boicie sie wojska! Służba w rezerwie obecnie to czysta rozrywka i rekreacja w porównaniem ze służbą w wojsku PRL , karmił bym was tak jak wtedy może byście otrzeźwieli większość z obecnych młodych to łamagi i trochę dyscypliny by was się przydało .
pl.
miesiąc temu
Marynarka Wojenna RP de facto przestała istnieć. Jedyny mający wartość bojową okręt podwodny miał pożar w stoczni, a duma naszego przemysłu okrętowego, budowany przez prawie 20 lat ORP "Ślązak" jest tak słabo uzbrojony, że nadaje się co najwyżej do łapania piratów w okolicach Somalii.
ddf
miesiąc temu
no mięsko błaszczaka na poligony!!!!!!!!!!!!!!!!!!
bCHqMVYj
Opak
miesiąc temu
Bezrobotni pseudo rezerwiści nie będą szkoleni do obsługi transporterów, ale obsługi pacjentów DPS i szpitali zakaźnych. Nikt tam nie chce pracować, więc jako żołnierze zostaną tam wysłani przymusowo, pod groźba kary więzienia jeżeli się nie zgodzą.
Super!
miesiąc temu
10% zatrudnionych w wojsku? :)
Najnowsze komentarze (75)
Marek66
miesiąc temu
Nie stać Nas na organizowanie pośredniaka w wojsku.Przecież to wielka odpowiedzialność brać takie cielęta do Armii i jeszcze im płacić za w perspektywie zniszczony sprzęt a może i rentę za wypadek.Aleśmy dożyli pochrzanionych czasów....
xdddd
miesiąc temu
po co w wojsku nowi szeregowi jak tak naprawdę żadnego porządnego sprzętu wojsko polskie nie ma. A druga sprawa ludzie którzy nie chcą iść do wojska wzięci z przymusu i tak do niczego nie będą bo będą wszystko robić na odwal się
Janek
miesiąc temu
Same kłamstwa ostatnio też mówili że potrzebują ludzi i biorą jak leci gdy poszedłem na WKU się zapisać tam odmówili i mam z kumplem za pół roku spróbować. No trudno nie chcieli 2 sportowców z kat A po liceum to nie
Polak
miesiąc temu
Co za bzdury
Łukasz
miesiąc temu
Dlaczego minister próbuje juz od jskiegos czasu stworzyc poczucie wsrod spoleczenstwa ze do wojska co slysze od znajomych, biorą jak leci, kazdego kto chce. Wiec mówię nie biora kazdego, u mnie byly kwalifikacje etatow bylo 8 a chetnych 60. Ie wiem jaki interes ma minister zeby ludzie mysleli ze wojsko to jskis przytulek dla bezrobotnych itp
Jarek
miesiąc temu
Ale dajcie spokój ludziom którzy swoje odsłużyli i dziś mają jak ja 46 lat prowadzę firmę place podatki i dostałem przydział na szkolenie rezerwy. Będę biegał po polu z pistoletem za 3.500 bo muszę mimo że w wojsku spędziłem 18 m-cy plus nad terminowo dwa lata za Wałęsy jak wojsku wszystko zabrał, a drugi jak się sam nie zgłosi to nic nie musi chociaż nie ma nic lepszego do roboty. Jak ma się do tego konstytucją o równym traktowaniu wszystkich obywateli.
V - 3
miesiąc temu
Wojsko potrzebuje rezerw ludzkich, najnowocześniejszego uzbrojenia. Nadal obowiązuje przepis odnośnie obowiązku obrony Rzeczypospolitej, więc powinno się szkolić nowe roczniki. Rok jest wystarczającym okresem potrzebnym do wyszkolenia szeregowego żołnierza. Potem raz w roku odbywać ćwiczenia przez okres jednego miesiąca. Kto by chciał, mógłby zostać dłużej. Otworzyłbym również szkoły podoficerskie dla cywilów.
Jurek
miesiąc temu
Nie kmentujmy naszego wojska,bo nie ma co komentować pod względem sprzętu i ludzi.Wstydze się !
bCHqMVYb
mohaho
miesiąc temu
No dobra pojde na tego Generała, trudno 😠😠
Wyrzynarka
miesiąc temu
A moze by tak osadzonych do zbierania gowien z trawników zatrudnić
Wers
miesiąc temu
Pobor do tłumienia zamieszek które niedługo wybuchną
Szeregowiec
miesiąc temu
Mon stara się zastąpić urząd pracy może włada weźmie się za tych co wiecznie żyje z zasiłków zapomogi itp środków socjalnych niech trochę popracują i odrobią pobrane pieniądze
Jacek
miesiąc temu
Ale słabe... już dość Panie Błaszczak już dość
Rolnik
miesiąc temu
Moim zdaniem sami powinni byc tam zaciagnieci za wszystko co sp w tej swojej prywacie
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić