aktualizacja 

Nie musisz czytać etykiety w sklepie. Nowa aplikacja zrobi to za ciebie

6

Krem nietestowany na zwierzętach lub proszek do prania z przyjaznym składem dla alergików. Zamiast wczytywać się w skład na opakowaniu, wystarczy apka "Dobre zakupy". Podpowie, jak mądrze i etycznie na co dzień wybierać sklepowe produkty.

Nie musisz czytać etykiety w sklepie. Nowa aplikacja zrobi to za ciebie
Aplikacja "Dobre zakupy" pomoże w etycznych wyborach w sklepie (Pixabay, Steve Buissinne)

To pierwsze, kompleksowe i tak łatwo dostępne dla konsumentów narzędzie, ułatwiające dostęp do informacji o kupowanych przez nas produktach. Przydatną podczas codziennych zakupów aplikację, stworzyły niezależne ekspertki z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.

Nie tylko ekologiczne opakowania

Stworzona przez nie baza zawiera ranking marek przyjaznych środowisku i odpowiedzialnych społecznie. Ekspertki zgodnie podkreślają, że udało im się zbudować największy w Polsce interaktywny przewodnik z myślą o świadomej konsumpcji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowa opłata, tym razem za plastik. Od kiedy będziemy płacić więcej?

Aplikacja zawiera około 550 marek. Autorki dodawały je same, weryfikując informacje na temat poszczególnych firm. W bazie znajdziemy głównie producentów artykułów spożywczych i kosmetyków. Są też meble, ubrania. I jak podkreślają autorki apki, nie wystarczy użyć kartonowego opakowania zamiast plastiku by znaleźć się na ich liście lub zbierać zużyte ubrania w swoim sklepie.

Coraz głośniej mówi się o greenwashingu, dlatego dobierając poszczególne firmy, starałyśmy się możliwie wnikliwie weryfikować ich ekologiczne lub społecznie odpowiedzialne deklaracje - mówi Dominika Cieślar, współtwórczyni aplikacji. - Zwracałyśmy uwagę na wiarygodność certyfikatów, weryfikowałyśmy raporty publikowane na stronach przedsiębiorstw - dodaje.

Obszary w jakich twórczynie apki weryfikowały firmy to ekologia i społeczeństwo. Oprócz materiałów używanych do produkcji czy ich śladu węglowego, aplikacja skupia się na standardach zatrudnienia czy warunkach w jakich są zatrudniani pracownicy.

Aplikacja jest pomocna nie tylko w zakupach. Znajdziemy w niej również odnośniki do artykułów opracowywanych przez zespół Kupuj Odpowiedzialnie, które pomagają zwiększać konsumencką świadomość. Publikacje dotyczą zarówno samych strategii zakupowych jak i prawa pracy czy wyników niezależnych badań dotyczących działalności wielkich korporacji. Można ją pobrać na stronie Fundacji: https://dobrezakupy.ekonsument.pl/s3_pobierz_aplikacje.html

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić