oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Nie opłaciłeś abonamentu RTV? To czeka cię po 25 maja

474

Obowiązek uiszczania opłaty abonamentu RTV ciąży na każdym, kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny. Opłatę należy wnieść do 25. dnia każdego miesiąca. Jeśli tego nie zrobimy, musimy się liczyć z konsekwencjami finansowymi, w tym z zajęciem środków na naszym rachunku bankowym.

Nie opłaciłeś abonamentu RTV? To czeka cię po 25 maja
Zapomnisz zapłacić abonament RTV do 25 maja, musisz się liczyć z karą (Pixabay)

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy posiadacz odbiornika radiowego lub telewizyjnego zobowiązany jest do płacenia abonamentu RTV. Opłata abonamentowa zaczyna obowiązywać od miesiąca następującego po rejestracji odbiornika. Należy ją opłacić najpóźniej do 25. dnia każdego kolejnego miesiąca lub skorzystać z możliwości opłacenia jej z góry za wybrany okres.

W 2024 roku miesięczna stawka za odbiornik radiowy wynosi 8,70 zł. W przypadku telewizora jest to 27,30 zł. Jeśli nie zapłacimy abonamentu RTV za zarejestrowane odbiorniki w terminie, otrzymamy od Poczty Polskiej wezwanie do uregulowania należności. Mamy na to 7 dni.

Po tym okresie sprawa trafi do naczelnika właściwego dla dłużnika urzędu skarbowego, który zabezpieczy środki. Dług może zostać ściągnięty z pensji, emerytury lub renty dłużnika wpływającej na jego rachunek bankowy, czy choćby z nadpłaty podatku. Dłużnicy znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej mogą ubiegać się o rozłożenie długu na raty, a nawet jego całkowite umorzenie. W tym celu należy zwrócić się ze specjalnym pismem do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Oskarżają się nawzajem o agenturę. Ekspert: dochodzi do absurdu

Poważny problem mogą mieć nie tylko ci, którzy spóźnią się z opłatą, ale także ci, którzy nie zarejestrowali swoich odbiorników. Ujawnienie w trakcie kontroli niezarejestrowanego radia lub telewizora wiąże się z karą równą 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej. To oznacza, że za odbiornik radiowy zapłacimy 261 zł, za telewizor 819 zł.

Kto jest zwolniony z obowiązkowego abonamentu RTV?

Nie wszyscy posiadacze odbiorników radiowych i telewizyjnych muszą wnosić opłatę abonamentową. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami z abonamentu RTV zwolnione są: osoby, które ukończyły 75. rok życia, a także seniorzy po 60. roku życia z prawem do emerytury, której wysokość nie przekracza połowy średniego wynagrodzenia miesięcznego.

Abonamentu RTV nie muszą płacić także osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej oraz weterani, którzy są inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić