o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
PAS
|

Nie płacisz abonamentu? Zajmą ci konto. Nowe przepisy ułatwią sprawę

197
Podziel się

Od lipca urzędy skarbowe będą miały łatwiej ściągać od Polaków pieniądze za niezapłacony abonament. A pamiętajmy, że robić to powinien każdy, kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny.

Nie płacisz abonamentu? Zajmą ci konto. Nowe przepisy ułatwią sprawę
Opłaty z tytułu abonamentu RTV poszły w 2021 r. w górę. (PAP, Lech Muszyński)
bEslcRrF

W Polsce nie brakuje osób unikających płacenia abonamentu. Są wśród nich telepajęczarze, czyli osoby, które w ogóle nie zarejestrowały odbiornika. Są też takie osoby, które sprzęt zarejestrowały, a mimo to nie płacą.

Z tej drugiej grupy płacących regularnie jest ok. 1,4 mln osób. Tymczasem w oficjalnym rejestrze osób, które zadeklarowały posiadanie odbiornika i nie są zwolnione z opłat, jest według danych analizowanych przez money.pl ok. 3,4 mln Polaków.

bEslcRrH

To oznacza, że 2 mln osób mogą się spodziewać przykrej niespodzianki od skarbówki. Urzędnicy mogą naliczyć karę za wszystkie lata wstecz, gdy nie była uiszczana.

Od lipca ściągać pieniądze z kont niepłacących będzie jeszcze łatwiej. Jak zwraca uwagę "Super Express", wnioski o egzekucję długów będą mogły być wydawane elektronicznie. To znacznie ułatwi i przyspieszy działania skarbówki.

Ile wynosi abonament?

W 2021 r. stawki abonamentu poszły w górę. O 50 gr. do 7,50 zł miesięcznie podrożała opłata za odbiornik radiofoniczny. Za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny trzeba natomiast płacić 24,50 zł, czyli o 1,8 zł więcej niż w 2020 r.

bEslcRrN

Zwolnione z płacenia abonamentu są osoby:

  • powyżej 75. roku życia;
  • posiadające I grupę inwalidzką;
  • będące inwalidami wojennymi lub wojskowymi;
  • powyżej 60 roku życia, które mają prawo do emerytury o wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia;

Osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji, mogą się zwrócić o umorzenie abonamentu RTV. Taki wniosek można złożyć w KRRiT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEslcRsi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(197)
podatnik
3 miesiące temu
opłata za posiadanie odbiornika tV czy radia to skandal , to nie płaci sie za program a za posiadanie odbornika . ja wyrzuciłem odbiorniki i mam tylko internet za który płace a w nim mam programy tv i radiowe ale odbiorników nie mam ,to chyba zalatwia sprawe. poza tym podatek zapałaciłem kiedys jak kupowałem odbiornik radiowy i TV i podatek VAT tez
Marek
3 miesiące temu
ja kurwizji nie oglądam. Jak chcą to niech zakodują wtedy zobaczymy
Edi
3 miesiące temu
Myślcie, płacicie za nabycie telewizora,wasz czy polityków, płacicie za energię elektryczną?,bez niej nie ma tv i radia, płacicie za sygnał i pakiety?niech się dzieła zyskami i tak ciągle będzie im wszystkim mało,ciągle podwyzki
bEslcRsj
Obserqator
3 miesiące temu
Mam pyt czy ta telewizja jest naprawdę polska?????
Yapco
3 miesiące temu
Przeciez Tusku oglosil aby nie placic abonamentu. To jak to jest ze najwazniejszy czlowiek w unii europejskiej oszukal ludzi?
Bartko
3 miesiące temu
Nie właczajcie tvp to im frenfenkcja spadnie i poparcie też pozdro Bartko
Bartko
3 miesiące temu
Chory kraj reklama na reklamie i płać za co i pofturki starych serjali i filmów
george
3 miesiące temu
TVP S.A.! Jak sama nazwa wskazuje Dlaczego mamy dofinansowywać spolke?! NEVER!
Optymista
3 miesiące temu
A jak idziesz do kina na film, to płacisz za bilet 30zl a w telewizorze za tyle samo obejrzysz 20 filmów czasami dobrych 🖖
Niezadowolony
3 miesiące temu
I co wam po tym biedoleniu, wszyscy narzekają i na tym koniec A może w końcu trzeba zrobić ład z tymi pisiorami. Bo jeszcze trochę będziemy płacić alimenty bo sprzęt w rozporku też mamy.
WHO
3 miesiące temu
Płacić powinni reklamujący się w TV,a nie my. Programy są co chwile przerywane reklamami. Nic nie da się obejrzeć od deski do deski.
gov.pl
3 miesiące temu
Abonament płaci się za samą możliwość oglądania TV i słuchanie radia. Możecie nawet nigdy ww odbiorników nie włączać, a płacić za sam fakt ich posiadania trzeba. Takie głupie prawo. Nie mam wiedzy jak to jest z odbiorem TV na kompie. Wydaje mi się,że komputer czy tablet to nie jest telewizor. Pozdrawiam.
Ten podatek
3 miesiące temu
Jest nielegalny. Sprawę w sądzie wygrałem. Zapewne każdy adwokat wygra .
bEslcRsb
Kiedy to się ...
3 miesiące temu
Bezczelnie śmierdzącą łapę PiS chce w nasze portfele włożyć, żeby z nich wyciągnąć NASZE banknoty na własną propagandę. Polsko otwórz oczy!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić